Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

DHI Yöntemi ile Saç Ekimi

DHI yöntemi ile saç ekimi nedir?

Temelleri Yunan doktor Konstantinos Giutis ve ekibinin çalışmalarıyla atılan DHI metodu, çalışmalarının tarihi 1970 yılına dayanmaktadır. 2001 yılında Plastik Cerrahlar Derneği konferansında ilk kez tanıtılan ve sunulan DHI yöntemi ile saç ekimi, saç ekimi alanında devrim niteliği taşımaktadır. Araştırma ve geliştirme dönemi yıllarca süren DHI yöntemi, 2016 yılında tüm dünyaya tamamen yayılmış ve bilinir hale gelmiştir. DHI metodu, FUE yönteminin varyasyonu olan bir saç ekim yöntemidir. Saç folikülleri donör bölgeden mikro motor ya da manuel yöntem ile toplandıktan sonra DHI yöntemi ile ekim yapılacak alana transfer edilir. DHI yöntemini diğer saç ekimi uygulamalarından ayıran en önemli özellik “Choi Implanter” yani “Choi kalemi” olarak bilinen özel medikal aletle yapılmasıdır. DHI yönteminin olmazsa olmazı Choi kalemi, uygulamanın “Choi yöntemi ile saç ekimi“olarak anılmasına neden olmuştur. Uygulamanın halk arasında bilinen diğer isimleri “Doğrudan Saç Ekimi” ve “Leon tekniği“dir.

dhi

DHI yönteminin avantajlarından biri “tıraşsız saç ekimi” imkanı sunmasıdır. Ekim yapılacak olan bölgenin tıraşlanmasına gerek duyulmaksızın uygulanan teknik, bu nedenle kadınların favori saç ekimi yöntemi haline gelmiştir.

dhi tekniğiyle saç ekimi

DHI yöntemi ile saç ekimi nasıl uygulanır?

Gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra saç ekimi adayı DHI metodu için uygun özelliklere sahip ise; doktor-hasta ortak kararı ile ekim günü belirlenir. Belirlenen operasyon gününde hastanın sadece donör bölgesi (genellikle ense bölgesidir) tıraş edildikten sonra mikro motor aracılığı ya da manuel şekilde tekli, ikili, üçlü ya da dörtlü saç köklerini içeren greftler toplanmaya başlanır.  Toplanan kökler bekletilmeden ekim alanına yerleştirilmeye başlanır. Bu evrede Choi kalemi devreye girer. Toplanan saç kökleri Choi’ye yerleştirilir. DHI yöntemini diğer saç ekim yöntemlerinden ayıran en büyük fark; Choi sayesinde kanal açma ve saç kökü yerleştirme işlemlerinin eş zamanlı yapılabilmesidir.  Ekim alanında Choi’nin ucuyla kanal açılarak içerisindeki saç kökü kanala yerleştirilerek ekim işlemi tamamlanır.

DHI yöntemi ile saç ekimi işe yarar mı?

DHI yöntemi ile saç ekimi diğer saç ekim teknikleri ile kıyaslandığında oldukça sık saç kökü ekebilme imkanı tanır. Böylece daha doğal görünen ve gür saçlara sahip olunabilir. Ayrıca saç ekimi prosedürlerinde çok büyük önem taşıyan ön saç çizgisinde simetrinin doğru ayarlanabilmesi, saçlarının orijinal çıkış yönlerine doğru uzayacak şekilde yerleştirilmesi ve saç köklerinin yerleştirildiği kanalları doğru açı ile açılma işlemleri Choi sayesinde çok daha rahat şekilde yapılabilmektedir. Doğal bir sonuç için gerekli olan tüm bu parametreler Choi sayesinde oldukça kolaylaşsa da ekimi gerçekleştiren doktorun uzmanlığı belirleyici faktördür.

DHI yöntemi incelik isteyen bir prosedür olduğu için doktorun uzmanlığı çok önemlidir. Uzman bir doktor ve ekip tarafından uygulanan Choi tekniğinin işe yaramaması için hiçbir neden bulunmamaktadır. Özellikle kanama yoğunluğundan dolayı FUE ile saç ekimi yapılamayan hastalar için, minimum kanama avantajından dolayı doğrudan saç ekimi ideal bir yöntemdir.

DHI yöntemi ile saç ekiminin fiyatı

DHI yöntemi ile saç ekimi, FUT ve FUE tekniklerine göre daha zahmetli ve daha çok titizlik gerektiren bir operasyondur. Alınan sonuç açısından çok daha verimlidir. Köklerin bekletilmeden ekilmesi söz konusu olduğu için tıbbi ekip 6 kişiden oluşmalıdır. Choi Implanter‘ın maliyeti diğer saç ekim tekniklerinde kullanılan ekipmanlardan daha yüksektir. Bu nedenle fiyatı diğer tekniklere göre biraz daha yüksektir.

DHI yöntemi ile saç ekiminin avantajları

 • Saç ekimi yapılacak bölgede saç tıraşı yapılması gerekmediğinden kadınlar için de oldukça idealdir.
 • Saçlar kısaltılmamasına rağmen DHI saç ekimi sırasında ekim bölgesinin çevresinde bulunan saçlar zarar görmez.
 • Greftlerin toplandıktan sonra dışarıda bekletilmesine gerek yoktur. Bekleme kaynaklı saç kökü ölümü riski önlenir.
 • Choi kalemi saç kökü genişliğinde kanal açılmasını sağladığı için kanama yok denecek kadar azdır.
 • Operasyon herhangi bir kesi ya da dikiş işlemi içermez.
 • Prosedür saç köklerinin daha sık ekilmesine imkan tanıdığı için daha doğal bir görünüm elde edilir.
 • Operasyonun neden olduğu hasar minimum seviyede olduğu için iyileşme süreci oldukça hızlıdır.
 • Kanal açma ve kök yerleştirme işlemleri eş zamanlı yapılabildiğinden ekim evresi daha kısa sürmektedir.
 • Operasyon herhangi bir yara ya da ekim izine neden olmaz.
 • Ön saç çizgisinde muhteşem simetri imkanı tanır.
 • Her bir saç folikülünün açısı ve yönü en doğru şekilde belirlenebilir.

DHI saç ekiminin dezavantajları

 • Maliyeti diğer ekim işlerine göre daha yüksektir.
 • Diğer ekim işlemlerine göre süreç biraz daha yavaş ilerlerler.
 • Özen ve titizlik gerektirdiğinden mutlaka uzman bir doktor ve ekip tarafından gerçekleştirilmektedir. DHI yöntemini yapabilecek yetkinlikte olmak için uzun bir eğitim süresinden geçilmelidir.

Kadınların Saç Ekimi Hakkında Bilmesi Gerekenler

Bilinenin aksine saç ekimi operasyonu kadınlar tarafından da yadsınamayacak oranda talep edilen bir operasyondur. Saçlarını uzun kullanmayı seven kadınların en sıcak baktığı saç ekimi yöntemi DHI’dır. kadınların saç ekimi hakkında bilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kadınlar genetik nedenler, troid, deri hastalıkları ve stres sebebiyle ciddi saç kayıpları hatta erkek tipi kelleşme ile karşı karşıya kalabilirler.
 • Kalıcı saç dökülmesi ve bölgesel kelleşme sorunlarında en etkili tedavi ve telafi şekli saç ekimidir.
 • Saç ekiminin kadın sağlığı üzerinde herhangi bir yan etkisi bulunmaz.
 • Her operasyonda olduğu gibi saç ekiminde de; güvenilir ve uzman kişilerle doğru iletişim kurarak, ekimin hasta-uzman işbirliğiyle planlanması en etkili sonucu verecektir.
 • Saç ekimi işleminden sonra iyileşme süresi oldukça kısadır. 4-7 gün içerisinde rutin hayata dönülebilir.
 • Saç ekimi işlemlerinde sonuç, ekimden 6 ay sonra ortaya çıkmaya başlar. 10. ay itibari ile maksimum seviyeye ulaşır.
 • Kişiden kişiye değişmekle birlikte saç ekimi işleminden sonra 2 hafta-2.5 ay arası bir süreçte ekilen kökler üzerindeki saçlar dökülür, ortalama 3 ay sonra nakil olan kökler yeni saçlar üretmeye başlar.
 • Saç ekimi işleminden sonra uzmanın tavsiyelerine harfiyen uyulmalı, tavsiye edilen ürünler önerilen şekilde kullanılmalıdır.
 • Kalıcı saç dökülmesi stres kaynaklı yaşanmış ise; ekim işleminden sonra stresli ortamlardan uzak durmak oldukça önemlidir.
 • Saç ekimi operasyonundan 6 ay sonra her türlü kuaförlük hizmeti alınabilir.

DHI yöntemi ile FUE tekniği arasındaki farklar nelerdir?

 1. FUE ve DHI yöntemleri arasındaki en belirgin fark; DHI yönteminde ekim yapılan bölgenin tıraş edilme zorunluluğu olmamasıdır. FUE yönteminde hem donör bölgeye hem de saç ekimi yapılacak bölgeye saç tıraşı yapılması zorunludur.
 2. FUE tekniği ile saç ekimi hem greft toplama hem de saç folikülü ekerken kullanılır, DHI bir saç folikülü ekme yöntemidir.
 3. DHI yönteminde saç kökleri alınır alınmaz ekilirken, FUE tekniğinde tüm greftler toplandıktan sonra ekim süreci başlar. Toplama süreci devam ederken toplanmış olan greftler bekletilir.
 4. DHI tekniğinde saç kökleri daha sık şekilde ekilebilir.
 5. DHI yönteminde kanama yok denecek kadar az, FUE yönteminde kanama biraz daha fazladır.
Last modified: October 25, 2018

Leave a Reply