Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Fut ve Fue Saç Ekim Teknikleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

fut ve fue tekniği arasındaki fark

 

FUT ve FUE  en bilinen saç ekimi teknikleridir

Saç ekiminde en çok bilinen iki teknik ise; FUT ve FUE tekniğidir. Kişiye ve ihtiyaca yönelik olarak farklı tekniklerle yapılabilen saç ekiminin geçmişi 1940 yılına kadar uzanıyor. Çeşitli sebeplerle saç kaybı, bölgesel dökülme ve seyrelme gibi sorunlara kalıcı ve kaliteli bir çözüm olan saç ekimi işlemi, son yıllarda dünya genelinde oldukça yaygınlaşan işlemler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Saç Ekimi İşleminde FUT (Foliküler Ünite Transferi) Tekniği Nedir?

fut saç ekim yöntemi

Saç ekimi işleminde 90’larda kullanılmaya başlayan FUT tekniği, günümüzde saç ekiminde kullanılan en eski tekniktir. FUT tekniği kullanılarak yapılan saç ekimlerinde, saç kesimi yapılmaz. Ekilecek olan saç kökleri, lokal anestezi uygulandıktan sonra donör bölgeden deri ile birlikte kesilerek alınır. Kesi kullanıldığı için cerrahi bir operasyon olan FUT tekniğinde kesi yapılan bölgeye dikiş atılması zorunludur. Kesilen şeritler parçalara ayrılarak ekim bölgesine yerleştirilir. İşlemden 1 hafta sonra donör bölgeye atılan dikişlerin alınması gerekmektedir.

Her ne kadar bilinirliğini korusa da çok eski bir teknik olması, operasyon aşamasında oluşturulmak zorunda kalınan doku hasarı ve kesi işlemi nedeniyle FUT tekniği artık tercih edilirlik özelliğini kaybetmiştir.

Saç Ekimi İşleminde FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Tekniği Nedir?

fue saç ekim yöntemi

FUE tekniği, saç ekimi işlemlerinde 2002 yılında kullanılmaya başlanmıştır. FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi işlemlerinde prosedür saçın kesilmesiyle başlar. İşlem lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Bu teknikte genellikle enseden alınan saç kökleri sırt, bacak ya da göğüs bölgelerinden de alınabilir. Herhangi bir kesi işlemi uygulanmayan FUE tekniğinde, 0.8 mm pançlar kullanılarak 1’li (greft), 2’li ve 3’lü saç kökleri alınır. Özel teknikler yardımıyla üzerlerinde bulunan doku parçalarından ayrılan saç köklerinin,  lateral slit yardımıyla ekim bölgesinde açılan kanallara yerleştirilmesiyle işlem tamamlanır.

FUE tekniği en çok tercih edilen ve uygulanan saç ekimi tekniğidir. Uzman kişilerce yapıldığında kazanılan doğal ve etkili görünüm hastaların tercih sebebi olmaktadır.

FUT VE FUE TEKNİĞİ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

FUT TEKNİĞİFUE TEKNİĞİ
Saç kesimi yapılmaz.Saç kesimi yapılır.
Saç kökleri atılan kesilerle deri ile birlikte alınır. Kesilen şeritler parçalara ayrılarak ekim bölgesine yerleştirilir.Saç kökleri herhangi bir kesi yapılmadan 0.8mm pançlarla tek tek alınır.
Kesilerden dolayı yoğun kanama olabilir.Kesi olmadığı için oldukça az kanama görülür.
Donör bölgeye kesi yapıldığı için dikiş atılır. İşlemden 1 hafta sonra dikişlerin alınması gerekir.Donör bölgede dikişe gerek duyulmaz.
Ekim alanına cm başına 60 kök ekilebilir.Ekim alanına cm başına 140-160 kök ekilebilir.
Ekilen 100 saç kökünden ortalama
80 adet saç çıkar.
Ekilen 100 saç kökünden 95 adet saç çıkar.
Şerit halinde alınan kökler ayıklanmadığı için yaklaşık olarak %80 oranında ekim gerçekleşir.Kaliteli saç kökleri seçilerek alındığı için %100 oranında ekim gerçekleşir
Donör bölgeden alınan saç kökleri,
3-4 saat bekletildikten sonra ekim işlemi gerçekleştirilir.
Donör bölgeden alınan saç kökleri, bekletilmeden ekim alanına yerleştirilir.
İşlemden sonra kesi izi kalır.İşlemden sonra herhangi bir iz kalmaz.

 

Kişisel saç dökülmeleriniz için en etkili saç dökülmesi tedavisi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için 0212 257 34 34 numaralı telefondan uzmanlarımızla ile iletişime geçerek ücretsiz saç dökülmesi analizi yaptırın veya dünyanın her yerinden uzman trikolojik tavsiyeler almak için online teşhis formunu doldurun ve size özel çözümleri anında öğrenin.

Last modified: September 11, 2018

Leave a Reply