Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Sıklaştırma Yöntemleri

Saç seyrelmesinin çözümü var mıdır?

Saç seyrelmesi pek çok kişinin yaşadığı, kimi zaman hafif düzeyde seyreden kimi zaman da kalıcı saç kayıpları ile sonuçlanabilen ciddi bir sorundur. Saç köklerinin beslenememesi veya hormonlardan etkilenmesi sonucunda saç telleri gereken kalitede olmayabilir ya da ciddi saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu gibi durumlarda saç köklerini beslemek ve saç sıklaştırma adına bazı medikal çözümlerden ya da tedavilerden yararlanılabilir.

Temel olarak her bir saç teli bir yaşam döngüsüne sahiptir. Saç kökleri tarafından üretilen saç kökleri büyür ve belli bir süre sonra yerlerini yeni saç tellerine bırakmak üzere dökülürler. Bu döngü hayat boyunca devam eder.  Saç tellerinin güçlenmesini sağlamak ve daha dayanıklı daha gür saçlara sahip olmak için bazı ürünlerden, ürünlerin yetmediği durumlarda bazı tedavilerden yararlanabilir.

Saç sıklaştırma yöntemlerinin ortak özellikleri

Erken tespit edilebilen saç seyrelmelerinde düzenli uygulanan yöntemler sayesinde saçların gürleşmesi sağlanabilir. Aynı zamanda kelleşme geciktirilebilir. Saç dökülmesinden kaynaklanan kafa derisinde oluşmuş küçük açıklıklar varsa bu tip açıklıkların yeni üretilen saçlar ile kapatılmasını sağlar. Saç tellerini besleyerek daha kalın, daha kaliteli ve daha gür olmalarını sağlar. Saç köklerinin ve saç tellerinin yaşam döngülerini uzatır. Beslenme eksikliğinden kaynaklı dökülmelerde saçların orijinal formlarına kavuşmalarını sağlar. Tüyleşmiş bir görünüme sahip saç tellerini onararak kaliteli saç telleri haline getirir.

Saç dökülmesi kadın, erkek fark etmeksizin oldukça can sıkıcıdır. Bu sebeple saç seyrelmesini gidermek için kullanılabilecek yöntemler saçları iyileştirmenin yanı sıra dolaylı yoldan psikoloji üzerinde de etkili olabilir. Doğallığından ödün verilmemiş, sağlıklı ve hacimli saçlar kişilerin özgüvenleri üzerinde de oldukça olumlu etkilere sahiptir.

Saç sıklaştırma için neler yapılabilir?

Saçları sıklaştırmak için başvurulabilecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

  • Saç bakım kürleri ve saç bakım ürünleri
  • Besleyici ve güçlendirici ilaçlar
  • Mezoterapi
  • PRP tedavisi
  • Saç ekimi

Saç sıklaştırma yöntemleri arasında seçim yapmadan önce mutlaka bir uzman ile görüşmek, saç dökülmesinin nedenini belirleyecek olan gerekli tetkik ve muayeneleri yaptırmak çok önemlidir. Bunun sebebi her kişinin saç dökülmesini farklı nedenlerle ve seviyelerde yaşamasıdır. Bir başkasının uyguladığı ve saç seyrelmesine çözüm olan yöntem sizin için uygun ya da yeterli olmayabilir.

Saç bakım kürleri ve saç bakım ürünleri

Geçici, hafif dereceli ve dönemsel saç dökülmelerinde yeterli çözümü sunabilme özelliğine sahiplerdir. Zayıf saç tellerine sahip olan ve koparak dökülmelerden şikayetçi olan kişilere önerilir. Aynı zamanda ısı ile şekillendirme ve  boya gibi işlemlerden etkilenen saçlar üzerinde de başarılı sonuçlar verirler.  Maalesef yoğun dökülmelerde tek başlarına etkili olmaya yeterli değillerdir.

Saç besleyici ve güçlendirici ilaçlar

Kesinlikle bir uzman tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Saç dökülmesinin nedeni vitamin eksikliği ise; gerekli kan testleri ile hangi vitaminin eksik olduğu tespit edildikten sonra takviye amacıyla kullanılırlar. Saça içerden bakım yapılmasını sağlarlar. Vitamin takviyeleri, hafif seyrelmelerde saç sıklaştırma adına başarılı sonuçlar verir. Besleyici ve güçlendirici ilaçların etkili bir toparlanma sağlaması için düzenli, önerilen şekilde ve önerilen süre boyunca kullanılmaları çok önemlidir.

Saç mezoterapisi

Her yaş grubundan insana uygulanabilen, enjeksiyon içeren medikal bir tedavi yöntemidir. Çeşitli vitamin, mineral, protein ve oligo-elementlerden oluşan kokteyllerin saç derisine enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Saç mezoterapisinde amaç; saç köklerini besleyip güçlendirmek, kaliteli ve yoğun saç telleri üretebilmelerini sağlamaktır. Kişinin ihtiyacı olan seans sayısına saç yapısı analiz edildikten sonra karar verilir. Ortalama olarak 6-10 seans arasında önerilen saç mezoterapisinin, ilk 4 seansı haftada 1, sonraki seansları 15 günde bir uygulanır.

Saç mezoterapisi; hücresel metabolizmayı uyarır, ve dokuları canlandırır, saç tellerinin daha güçlü olmasını sağlar, saç tellerinin ömrünü uzatır, saçları sıklaştırır ve kepek problemini sonlandırır. Çok yoğun saç seyrelmelerinde farklı tedavi alternatifleri ile de desteklenebilir.

PRP tedavisi

Kişinin kendi kanından elde edilen bir tedavi yöntemidir. Belli bir miktarda alınan kan, önce santrifüj cihazında ayrıştırılır. Kanın içerisinden ayrışması sağlanan beyaz kan hücrelerine trombosit aktivatörler eklenerek saç köklerini beslemesi için kafa bölgesinde deri altına enjekte edilir. PRP tedavisi, saç sıklaştırmak amacı ile uygulanıyorsa; ayda bir kez uygulanmak üzere en az 3 seans önerilir. Hastanın ihtiyacına yönelik olmak üzere seans sayıları artabilmektedir. Tedavi kürü tamamlandıktan sonra yılda 1 tekrarlanan uygulamalar ile saç sağlığının devamlılığı sağlanır.

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan tedavi; hücreleri canlandırır, saçlarda canlanma, parlama, gürleşme ve kalınlaşma sağlar.  %40’dan fazla saç dökülmesi yaşamış olan kişilerde PRP tedavisine ek olarak başka tedavi alternatiflerinden de destek alınabilir.

Saç ekimi

Saç seyrelmesi şikayeti ile saç ekimi kliniklerine başvuran kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Saç ekimi işlemleri, belli alanlarda tamamen saç kaybı yaşamış kişilerin yanı sıra saç seyrekleşmesi şikayeti olan kişilere de uygulanabilmektedir. Saç sıklaştırma için yapılan saç ekimi konusunda bilinmesi gereken önemli iki nokta bulunmaktadır. Birincisi; saç ekiminin saç dökülmesini durduran bir işlem olmadığıdır. İkincisi ise; saç dökülmesi yoğun şekilde devam ederken saç ekimi uygulaması yaptırmak sağlıklı sonuçlar vermeyebilir.

Saç sıklaştırma amacı ile saç ekimi yapılabilmesi için; saç dökülmesi neredeyse durmuş, saçların genelinde seyrelme yaşanmış veya derinin saçlı olmasına rağmen küçük açıklıklar meydana gelmiş olması gerekmektedir. Saç ekimi ile saç sıklaştırma işlemlerinde FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu), DHI (tıraşsız saç ekimi) ve Perkütan (iğneli saç ekimi) yöntemleri kullanılabilmektedir.

 

 

 

Last modified: March 5, 2019

Leave a Reply