Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Acısız Ağrısız Saç Ekimi

Saç ekimi hem kadınlar hem de erkekler tarafından talep gören cerrahi prosedürler arasında yer alıyor. Her cerrahi prosedür gibi anestezi gerekliliği içeren operasyon, iğne korkusu bulunan kişiler için korkutucu görünebiliyordu. Ancak son aylarda kullanılmaya başlayan iğnesiz anestezi seçeneği ile ağrısız saç ekimi yaptırmak alternatifler arasında yerini aldı. 

FUE, DHI ve Perkütan saç ekimleri olmak üzere günümüzde aktif olarak uygulanan her saç ekimi metodunda  uygulanabilen ağrısız acısız anestezi yöntemi, hiçbir iğne kullanılmaksızın sadece basınç yöntemiyle uygulandığı bölgede lokal anestezi etkisi sağlar. İğnesiz anestezi prosedürü saç ekimi prosedürü sırasında çok daha konforlu olmayı tercih eden tüm hastalara uygulanabilir.

Saç ekiminde acıya ağrıya son

Her geçen gün biraz daha ilerleyen teknoloji, hayatımızın her alanında karşılaşabileceğimiz zorlukları önlemeye devam ediyor. Sağlık sektörü de bu gelişime ayak uydurarak çeşitli teknolojik yenilikler ile birçok operasyonun daha kolay hale gelmesini sağlıyor. Son olarak yeni bir cihaz geliştirilerek ağrısız anestezi ve ağrısız saç ekimi yapılmasını mümkün kılan teknoloji, özellikle iğne korkusu olan hastaların çekimserliğini ortadan kaldırma konusunda büyük rol üstleniyor.

Saç ekimi, sadece ülkemizde değil küresel çapta da en çok talep gören cerrahi operasyonlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle müdahale teknikleri ve operasyonun aşamaları sürekli geliştirilmektedir.

acısız saç ekimi

Saç ekiminde ağrısız anestezi

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi saç ekiminde de anestezi, hastanın konforlu bir operasyon süreci yaşaması açısından en önemli hususlardan biridir.  Saç ekimi işlemlerinde hem donör alana hem de saç köklerinin yerleştirileceği alana anestezi uygulanmaktadır. Bu nedenle işlem yapılan alanların büyüklüğü düşünüldüğünde anestezinin gerekliliği ve önemi yadsınamaz.

Saç ekimlerinde kullanılan anestezi türü lokal anestezidir. Enjeksiyon yöntemi ile uygulanan saç ekiminde lokal anestezi aşaması, artık kalem şeklindeki ağrısız anestezi cihazı ile iğne kullanılmadan gerçekleştirilebiliyor. Özel acısız anestezi cihazı, içerisine yerleştirilen anestetik maddeyi püskürtme yöntemi ile uygulayarak ilacın cilt altına nüfuz etmesini sağlıyor. İğne fobisi olan hastaların daha konforlu ve hem psikolojik hem de fiziksel olarak  daha rahat bir operasyon geçirmeleri amacı ile tasarlanan cihaz, her saç ekimi tekniğinde ve ağrısız bir operasyon geçirmek isteyen her hasta üzerinde kullanılabiliyor.

İğneli lokal anestezi ve iğnesiz lokal anestezinin farkı

Saç ekimi operasyonlarında; kök toplama ve kanal açımı aşamalarında hastanın herhangi bir acı duymaması adına lokal anestezi uygulanması zorunludur. İğneli lokal anestezi de kullanılan iğnelerin oldukça ince uçlu kullanılsa da büyük bir alanı tamamen uyuşturabilmek için çok sayıda iğne darbesi gerekir. Deri altına giren iğne yatay bir şekilde ulaşabildiği en uç noktadan yavaşça geri çekilirken anestetik maddenin enjeksiyonu gerçekleştirilir. İğnesiz lokal anestezi ise; basınçlı püskürtme sayesinde anestezi maddesinin kılcal açıklıklardan deri altına nüfuz etmesi söz konusudur.

Ağrısız saç ekimi avantajları

Saç ekiminde enjeksiyon yöntemi ile yapılan anestezi işlemlerinde; alın bölgesinden geriye doğru, ekim yapılacak alanları kapsayan bölgeye ve iki kulak arasında ense kısmını kapsayan donör bölgeye anestetik maddenin enjekte edilmesi pek çok iğne darbesi gerektirmektedir. Onlarca iğne darbesi enjeksiyon kaynaklı şişme, kızarma ve morluk gibi durumlara neden olabilir.  Püskürtme yöntemi ile uyuşma sağlayan anestezi metodu bu durumun önüne geçmenin yanı sıra enfeksiyon riskini de minimize etmektedir. Cihazın sağladığı bir diğer avantaj ise; daha az anestetik madde kullanılarak daha kısa sürede, daha geniş bir bölgenin uyuşturulmasını sağlamaktır.

Ağrısız saç ekimi prosedürünü destekleyen diğer unsurlar

  • Her saç ekimi operasyonunda, saç kökü toplama aşamasında mikro motor adı verilen özel bir alet kullanılır. Mikro motorun düşük devirde kullanılması ağrısız saç ekimi prosedürünü destekleyen unsurlardandır.
  • Mikro motor üzerinde bulunan silindirik iğnelerin krom ve nikel yönünden zengin nitelikte olan medikal çelikten imal edilmiş olması ve körleşmemiş olması yine acıyı ve ağrıyı azaltan destekleyici bir unsurlardır.
  • Kanal açma sırasında kullanılan çelik uçlu bıçakların körelmemiş olması veya prosedürde sapphire blade kullanılması da ağrıyı azaltabilen unsurlardandır.

 

Last modified: April 8, 2019

Leave a Reply