Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekiminde Anestezi

Saç ekiminde anestezi kullanmak, işlem sırasında acı ve ağrı gibi hissedilebilecek rahatsız edici durumları bloke ederek hastanın konforunu sağlamaktır. Saç ekiminde anestezi olarak lokal tercih edilir ve iki farklı bölgeye uygulanır. Öncelikle donör sahaya uygulanan lokal anestezi, greftler toplandıktan sonra kanal açma işlemi öncesinde ekim bölgesine uygulanır. Saç ekimi işlemi basit bir işlem gibi görünse de 8-10 saat süren cerrahi bir müdahaledir ve her aşaması özellikle dikkat ister. Anestezi uzmanı, işlem esnasında kişiye ne kadar anestezi uygulayacağını çok iyi tespit etmiş olmalıdır.

Anestezi Çeşitleri

Saç ekimi işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız, işlem esnasında size uygulanacak lokal anestezinin ne olduğunu ve neden tercih edildiğini bilmek, diğer anestezi çeşitleri hakkında da fikir sahibi olmak faydalı olacaktır. Anestezi konusunda bilinçli ve bilgili olmak sadece saç ekimi işleminin değil, anestezi kullanılan diğer cerrahi müdahalelerin de en  önemli aşamalarından biri hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Tıp alanında kullanılan 3 çeşit anestezi mevcuttur.

ağrısız traşsız saç ekimi

1-Genel anestezi

En geniş kapsamlı anestezi çeşididir. Damar veya solunum yoluyla verilen bir ilaç ile hasta tamamen bilinçsiz ve hissiz bir uyku durumuna geçirilir. Ciddi ve büyük olan cerrahi müdahalelerde uygulanması şart olan genel anestezi, saç ekimi operasyonlarında tercih edilen ve uygulanan anestezi türlerinden değildir.

2-Bölgesel anestezi

Genel anesteziye gerek duyulmayan cerrahi müdahalelerde, operasyon yapılacak olan bölgenin tamamının uyuşturulmasıdır. Bu şekilde müdahale esnasında duyulacak olan acı, ağrı gibi uyarıcıların sinir yoluyla taşınması engellenir. Bölgesel anestezi uygulanan hastaların operasyon esnasında bilinçleri açık olmakla birlikte görme, duyma, koku alma gibi duyuları işlevselliklerini sürdürür. Saç ekiminde tercih edilen ve uygulanan anestezi türlerinden değildir.

3-Lokal anestezi

Küçük çaplı cerrahi operasyonlarda, müdahale edilecek alanın çok ince iğnelerle enjekte edilen anestetik ilaç aracılığıyla uyuşturulmasıdır. Saç ekiminde anestezi yöntemi olarak, lokal anestezi tercih edilir. Saç ekimi işlemlerinde bazı koşullarda sedasyon ile kombine edilebilir. Hastanın iğne korkusu varsa, operasyona dair yoğun korku ve endişe duyuyorsa, anksiyete (kaygı bozukluğu) varsa ve ağrı eşiği çok düşükse lokal anestezi öncesi kısa süreli sedasyon uygulanabilir.

Saç ekiminde yeni anestezi yöntemi

Saç ekimi işlemlerinde anestezinin gerekliliği ve önemi gözardı edilemez. Sürekli gelişen teknoloji, hastalara bu konuda kolaylıklar sunmaya ve konforu artırmaya yönelik cihazlar geliştirilmesine olanak tanıyor. Özellikle iğne korkusu olan hastaları büyük oranda rahatlatacak yeni anestezi cihazı sayesinde, iğne kullanılmadan lokal anestezi yapabilmek artık mümkün.

Saç ekimi işleminin konforunu arttıran anestezi cihazı, içine yerleştirilen anestezik maddeyi basınçla püskürterek hızlı bir şekilde cilt altına nüfuz ettiriyor. Uygulama bölgesine lokal olarak anestezi uygulayan cihaz, sadece iğne korkusu olan hastalarda değil saç ekimi yaptırmak isteyen herkes üzerinde kullanılabiliyor.

Last modified: September 19, 2018

Leave a Reply