Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekim Merkezi

Hairtransland saç ekim merkezi, alanında yetkin ekibi tarafından uygulanan saç ekimi teknikleri ile saç kaybı sorunlarını gideren kalıcı çözümler sunmaktadır.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu  Orta Asya coğrafyasında Alopesi Areata ve Androgenetik alopesi (testosteron hormonunun genetik nedenlerle saç köklerinde fazla birikerek köklerin beslenmesini bozması ve saç kaybına neden olması) oldukça yaygın rastlanan hastalıklardır. Bu nedenle özellikle Türkiye’de bulunan saç ekimi merkezleri genel olarak oldukça tecrübeli ve başarılı saç ekimleri gerçekleştirilmektedir. Buna rağmen operasyonu gerçekleştirecek olan saç ekim merkezi seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Çünkü Türkiye’nin küresel alanda saç ekimi konusunda öne çıkması, bu alanda uzman olmayan kişilerin de maddi kaygılar güderek sektöre girmesine neden olmuştur.

Saç ekimi operasyonları sağlık kapsamında uygulanan cerrahi prosedürler olduğu için uzmanlık, tecrübe ve operasyonun gerçekleştirileceği saç ekim merkezi ya da hastanenin tam donanımlı olması gerekmektedir. Ekim işlemlerinde hastaların hijyen kaynaklı yaşanacak herhangi bir komplikasyona maruz kalmamaları adına hijyen ve sterilizasyon da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Ekimin yapılacağı alanın sağlık standartlarına uygun şekilde sterilize edilmiş olmasının yanı sıra kullanılacak ekipmanların hijyeni de maksimum önem taşımaktadır. Gerekli sağlık kurallarına ve standartlarına uymayan yerlerde gerçekleştirilen operasyonlarda, başarısız bir sonuç elde edilmesinin yanı sıra çeşitli sağlık sorunları içeren zor bir süreçle karşı karşıya kalınabilir. Saç ekimi uygulanırken yapılan hataların telafisinin operasyondan daha zor olduğu unutulmamalıdır.

Hairtransland saç ekim merkezi

Hairtransland Saç Ekim Merkezi 17 yıllık tecrübesi, alanında uzman ve üstün nitelikli kadrosuyla uluslararası platformda hizmet vermektedir.  Kişiye özel saç tasarımı,  FUE, Tıraşsız DHI ve Perkütan teknikleri ile saç ekimi, kaş ekimi, sakal ekimi,  bıyık ekimi, saç simülasyonu, obezite cerrahisi ve plastik cerrahi hizmetleri sunmaktadır. Tüm hizmetlerimiz alanında uzman hekimlerimiz tarafından steril ortamlarda, kalite ve sağlık standartlarını en yüksek seviyede tutarak uygulanmaktadır. Operasyonların sonrasında uzman ekibimiz tarafından uzun vadede koruyucu ve destekleyici alternatifler sunulmaktadır. Köklü hastane grupları ile yapmış olduğumuz iş ortaklıkları ve deneyimimiz sağlık sektöründeki en büyük referansımızdır. Sektör kapsamın geliştirilen en yeni teknolojiler, merkezimiz tarafından tüm dünya ile eş zamanlı kullanılmaktadır.

Hairtransland saç ekim merkezi ekim prosedürü

Her tür hizmet öncesinde danışanımızın ve uzman ekibimiz/doktorlarımız arasında ön görüşme gerçekleştirilir. Ön görüşme de hastanın beklentileri, sağlık geçmişi öğrenildikten sonra danışanımız ekim işlemleri hakkında detaylı şekilde  bilgilendirilir. Ön görüşmenin ardından danışanımızın muayenesi gerçekleştirilir. Muayene de seboreik dermatit (egzama), tinea capitis (saçlı deride mantar), alopesi areata (saç kıran) gibi bulgulara rastlanırsa ilk adım bu tip hastalıkların tedavisidir. Herhangi bir sorun bulunmamasına rağmen saç yapısı ekim için elverişli değilse mezoterapi tedavisi gerçekleştirilir. Muayene esnasında bulunan problemler (eğer var ise) giderildikten sonra saç ekimi için gün belirlenir.

Saç ekim merkezimizde ekim işlemlerinin ilk prosedürü Hepatit C, Hepatit B ve HIV testlerinin yapılmasıdır. Gerekli testler yapıldıktan sonra ve ön görüşme aşamasında alınan hastanın sağlık geçmişi herhangi bir risk içermiyorsa ekim aşamasına geçilir.  Donör bölgenin bütünlüğünü ve görselini bozmadan maksimum sayıda greft alınır. Hastanın ense bölgesinin yeterince elverişli olmadığı durumlarda çene altından ya da göğüs bölgesinden kök alımı gerçekleştirilir. Ekim işleminde kanal açılması doğal sonuç veren ekim işlemlerinin bir diğer önceliği olmasının yanı sıra daha az komplikasyon riski taşıdığı için en önemli aşamalardan biridir. Ekim işlemi tüm bu önceliklere dikkat edilerek daha fazla yoğunluk, doğru kök açısı ve kök dağılımı sağlanarak tamamlanır. Ekimden sonra kullanılması gereken şampuan ve losyonların ilki saç ekimi merkezimiz tarafından sağlanır. Ekim işleminden 2 gün sonra ilk yıkama işlemi saç ekim merkezimizde gerçekleştirilir.

Operasyonlardan sonra kullanılan tüm ekipmanlar sağlık standartlarına uygun şekilde sterilizasyon cihazı ile sterilize edilir. Ekipmanlar, cihazın uyguladığı yüksek sıcaklık ve kullanılan kimyasal sıvı aracılığı ile sporlar da dahil olmak üzere tüm mikroorganizmalardan arındırılır. Hairtransland Saç Ekim Merkezi’nde hijyen standartlarını korumak ve daha yüksek tutmak adına Hepa filtre bulunmaktadır.

saç ekim merkezi istanbul

Saç ekimi teknikleri

Genetik nedenler ve testosteron hormonu başta olmak üzere; saç kıran (Alopesi Areata), cilt problemleri, iç hastalıkları, çeşitli ilaçların kullanımı, stres, psikolojik etkenler ve çevresel etkenler de saç kaybına neden olabilir. Saç ekimi, kişinin genellikle ense bölgesinden  (bazı durumlarda çene altı veya göğüs bölgesi de olabilir) olmak üzere kendi saç köklerinin alınarak saç kaybı yaşadığı bölgede yeniden konumlandırılmasıdır.

FUT tekniği (Foliküler Ünite Transplantasyonu)

FUT tekniği bilinen en eski saç ekim tekniğidir. FUT tekniği ile saç ekiminin gerçekleştirilebilmesi için en önemli unsur hastanın cilt elastikiyetidir. Fut tekniğinde öncelikle hastanın tüm saçları 3 mm uzunlukta olacak şekilde kesilir. Saç tıraşından sonra lokal anestezi ile uyuşturulan ense bölgesinden yaklaşık 1.5 cm kalınlığında, 15 cm uzunluğunda saç kökleri içeren doku şerit halinde kesilerek alınır. Doku parçasının alındığı bölge dikiş ile kapatılır ve saç kökleri doku parçalarından ayrıştırılarak ekim yapılacak bölgede açılan kanallara yerleştirilir. Zaman içerisinde ilerleyen teknoloji ve gelişen bilgilerle iz kalmasına neden olmayan teknikler geliştirilmiştir. Bu nedenle FUT prosedürü uygulanırken kesi ve dikiş işlemi yapılması iz kalmasına neden olduğundan günümüzde çok tercih edilmemektedir.

FUE Tekniği (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

FUE tekniği ile saç ekimi, Fut tekniği kullanılarak yapılan saç ekimleri ile kıyaslandığında çok daha gelişmiş bir stratejiye sahiptir. FUE tekniğinde ekilebilecek greft sayısı, hastanın donör bölgesinin verimliliğine bağlıdır. FUE yöntemi ile tek bir operasyonda ortalama 3000-4500 arası greft ekimi gerçekleştirilebilmektedir. FUE yöntemi ile uygulanan saç ekimlerinin toplam süresi, 6-8 saat arasında değişkenlik gösterir.

FUE tekniğinin ilk aşaması hastanın tüm saçlarının 3 mm uzunluğunda olacak şekilde uzman ekip tarafından kısaltılmasıdır. Saç tıraşı bittikten sonra hasta yüz üstü yatırılarak donör bölge olan ense bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. Üzerinde az miktarda doku parçası bulunan saç kökleri (greftler) mikro motor adı verilen özel ekstraksiyon aleti ile gevşetilerek cımbıza benzeyen bir aletle yerlerinden çıkarılır. Toplama işlemi bittikten sonra hasta sırt üstü yatırılarak ekim yapılacak bölgeler lokal anestezi ile uyuşturulur ve saç köklerinin yerleştirileceği kanallar açılmaya başlanır. Açılan kanallara doku parçalarından ayrıştırılan tekli saç kökleri ya da birden çok kök barındıran saç kökü grupları yerleştirilir. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra hastanın donör bölgesinin pansumanı yapılarak kapatılır ve ekim işlemi sona ermiş olur.

DHI metodu ile saç ekimi

DHI saç ekimi alında bir teknik değil daha çok bir uygulama şekli olarak tanımlanabilir. Çünkü, saç kökleri Fue tekniği ile toplandıktan sonra  DHI uygulama şekli ile ekim yapılacak alana transfer edilir. DHI yöntemini diğer saç ekimi uygulamalarından ayıran en önemli özellik “Choi Implanter” yani “Choi kalemi” olarak bilinen özel medikal aletle yapılmasıdır. DHI yönteminin olmazsa olmazı Choi kalemi, uygulamanın “Choi yöntemi ile saç ekimi” olarak anılmasına neden olmuştur. Uygulamanın halk arasında bilinen diğer isimleri “Doğrudan Saç Ekimi” ve “tıraşsız saç ekimi“dir. Çünkü, bu yöntemde ekim yapılacak olan bölgenin çevresinde bulunan saçların tıraşlanmasına gerek yoktur, bu nedenle kadınların favori saç ekimi yöntemi haline gelmiştir.

DHI yönteminde hastanın sadece donör bölgesi tıraş edildikten sonra mikro motor aracılığı ya da manuel şekilde saç köklerini içeren greftler toplanır.  Toplanan her kök, dışarıda bekletilmeden Choi’ye yerleştirilir. DHI yöntemini diğer saç ekim yöntemlerinden ayıran en büyük fark; Choi sayesinde kanal açma ve saç kökü yerleştirme işlemlerinin eş zamanlı yapılabilmesidir.  Ekim alanında Choi’nin ucuyla kanal açılarak içerisindeki saç kökü kanala yerleştirilir.

DHI yöntemi oldukça sık saç kökü ekebilme imkanı tanır. Böylece daha doğal görünen ve gür saçlara sahip olunabilir. Saç ekimlerinde büyük önem taşıyan ön saç çizgisi simetrisi, saçlarının orijinal çıkış yönlerine doğru uzayacak şekilde yerleştirilmesi ve saç köklerinin yerleştirildiği kanalların doğru açı ile açılması Choi kalemi sayesinde çok daha rahat şekilde ayarlanabilmektedir.

Perkütan saç ekimi

Perkütan yöntemi ile saç ekimi, dünya genelinde sayılı klinikte uygulanabilen uzmanlık, özen ve tecrübe isteyen çok özel bir yöntemdir.  Perkütan yönteminde de DHI  yönteminde olduğu gibi saç kökleri FUE tekniği ile toplanır.  Ancak ekim işlemi için özel mikro uçlu iğneler ile kanal açılır. Bu uygulama şekli yöntemin “İğneli saç ekimi” olarak anılmasına neden olmuştur. Perkütan mikro kanal yöntemi, kanallar açılırken daha dar bir açı yakalanmasına imkan tanır. Bu sebeple, saç ekiminde en önemli detay olan; ön saç çizgisinde en doğal sonuç veren yöntemdir.

Prosedür hastanın tüm saçlarının 3 mm uzunluğunda kalacak şekilde tıraş edilmesi ile başlar. Sonrasında donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Donör bölgede bulunan greftler mikro motor ile gevşetilir. Gevşetilen foliküller, cımbıza benzeyen bir alet ile toplanır. Saç kökleri ekim için hazırlandıktan sonra hastanın ekim yapılacak bölgesi uyuşturulur. Mikro uçlu iğneler ile yuvarlak şekilde, mikro boyutta kanallar açılır. Açılan kanallara ekime hazır hale getirilen saç kökleri yerleştirilir.

Perkütan saç ekimi ile cm2 başına 60-70 kök ekilebilir. Bu nedenle saç köklerinin olabilecek en sık şekilde ekilmesine imkan tanıyan bir yöntemdir. Ayrıca bu yöntemde saç köklerinin yerleştirilmesi için açılan mikro kanallar saç kökü ebatları ile birebir örtüşür. Bu uyum saç köklerinin kanallar tarafından daha iyi kavranmasını sağlar ve ekim alanına verilen hasarı minimum seviyede tutar. Böylece, hem kanal kök uyumsuzluğundan doğan kök firesinin önüne geçilir hem de iyileşme dönemi de hızlanır.

Perkütan saç ekimi ile tek bir seansta maksimum 1400 greft ekimi gerçekleştirilebilir. Bu nedenle perkütan saç ekimi, iki gün üst üste uygulanır.

Saç ekimi operasyonlarında diğer detaylar

Saç ekimi işlemlerinde hangi teknik kullanıldığı fark etmeksizin yeni konumlarına yerleştirilen saç kökleri adaptasyon sürecini tamamladıktan sonra kalıcı saç niteliği taşımaktadır. Ekilen köklerin üzerinde barındırdıkları saçların dökülmesinden (şok dökülme) sonra üretilen yeni saçlar bir daha kalıcı olacak şekilde dökülmezler. Tabi ki saç ekiminin  kesin çözüm olabilmesi için tecrübeli ve alanında uzman bir doktor veya ekip tarafından hatasız ve ustaca gerçekleştirilmesi gereklidir. Doğru saç ekim merkezi seçimi  sayesinde gerçekleştirilen saç ekimi işlemi, gereken tüm standartlara uygun şekilde gerçekleşmiş olacağından başarısızlıkla sonuçlanması için bir neden bulunmamaktadır.

Doğal ve başarılı sonuçlanan saç ekimi işlemleri,  saç ekim merkezi başarısını temsil etmektedir. Saç ekimlerinde doğal ve başarılı sonuçlar elde etmek için prosedür gerçekleştirilirken çeşitli standartlara uyulmalıdır.

  • Donör bölgeden alınan saç köklerinin toplanırken zarar görmemeleri,
  • Toplandıktan sonra ekilmeyi bekleyen saç köklerinin gerekli şartlarda bekletilmesi, bekleyen köklerde ölüm nedenli fire yaşanmaması,
  • Ön saç çizgisi simetri,
  • Kanal-kök uyumu,
  • Saç köklerinin doğru açı ile ekilmeleri, çevrelerinde bulunan saç kökleri ile uzama yönlerinin uyum  içinde olması doğallığı ve başarıyı belirleyen standartlar olarak sıralanabilir.

Hairtransland saç ekim merkezi

Hairtransland Saç Ekim Merkezi 17 yıllık tecrübesi, alanında uzman ve üstün nitelikli kadrosuyla uluslararası platformda hizmet vermektedir.  Kişiye özel saç tasarımı,  FUE, Tıraşsız DHI ve Perkütan teknikleri ile saç ekimi, kaş ekimi, sakal ekimi,  bıyık ekimi, saç simülasyonu, obezite cerrahisi ve plastik cerrahi hizmetleri sunmaktadır. Tüm hizmetlerimiz alanında uzman hekimlerimiz tarafından steril ortamlarda, kalite ve sağlık standartlarını en yüksek seviyede tutarak uygulanmaktadır. Operasyonların sonrasında uzman ekibimiz tarafından uzun vadede koruyucu ve destekleyici alternatifler sunulmaktadır. Köklü hastane grupları ile yapmış olduğumuz iş ortaklıkları ve deneyimimiz sağlık sektöründeki en büyük referansımızdır. Sektör kapsamın geliştirilen en yeni teknolojiler, merkezimiz tarafından tüm dünya ile eş zamanlı kullanılmaktadır.

Hairtransland saç ekim merkezi ekim prosedürü

Her tür hizmet öncesinde danışanımızın ve uzman ekibimiz/doktorlarımız arasında ön görüşme gerçekleştirilir. Ön görüşme de hastanın beklentileri, sağlık geçmişi öğrenildikten sonra danışanımız ekim işlemleri hakkında detaylı şekilde  bilgilendirilir. Ön görüşmenin ardından danışanımızın muayenesi gerçekleştirilir. Muayene de seboreik dermatit (egzama), tinea capitis (saçlı deride mantar), alopesi areata (saç kıran) gibi bulgulara rastlanırsa ilk adım bu tip hastalıkların tedavisidir. Herhangi bir sorun bulunmamasına rağmen saç yapısı ekim için elverişli değilse mezoterapi tedavisi gerçekleştirilir. Muayene esnasında bulunan problemler (eğer var ise) giderildikten sonra saç ekimi için gün belirlenir.

Saç ekim merkezimizde ekim işlemlerinin ilk prosedürü Hepatit C, Hepatit B ve HIV testlerinin yapılmasıdır. Gerekli testler yapıldıktan sonra ve ön görüşme aşamasında alınan hastanın sağlık geçmişi herhangi bir risk içermiyorsa ekim aşamasına geçilir.  Donör bölgenin bütünlüğünü ve görselini bozmadan maksimum sayıda greft alınır. Hastanın ense bölgesinin yeterince elverişli olmadığı durumlarda çene altından ya da göğüs bölgesinden kök alımı gerçekleştirilir. Ekim işleminde kanal açılması doğal sonuç veren ekim işlemlerinin bir diğer önceliği olmasının yanı sıra daha az komplikasyon riski taşıdığı için en önemli aşamalardan biridir. Ekim işlemi tüm bu önceliklere dikkat edilerek daha fazla yoğunluk, doğru kök açısı ve kök dağılımı sağlanarak tamamlanır. Ekimden sonra kullanılması gereken şampuan ve losyonların ilki saç ekimi merkezimiz tarafından sağlanır. Ekim işleminden 2 gün sonra ilk yıkama işlemi saç ekim merkezimizde gerçekleştirilir.

Operasyonlardan sonra kullanılan tüm ekipmanlar sağlık standartlarına uygun şekilde sterilizasyon cihazı ile sterilize edilir. Ekipmanlar, cihazın uyguladığı yüksek sıcaklık ve kullanılan kimyasal sıvı aracılığı ile sporlar da dahil olmak üzere tüm mikroorganizmalardan arındırılır. Hairtransland Saç Ekim Merkezi‘nde hijyen standartlarını korumak ve daha yüksek tutmak adına Hepa filtre bulunmaktadır.