Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Sakal ve Bıyık Ekimi

 

sakal ve bıyık ekimi

Estetik görüntünün giderek önem kazanması sonucu, erkekler de estetik görünmek ve özgüvenlerini yükseltmek için, kişisel bakıma daha fazla özen gösterir hale geldi. Yüzün kimliği niteliğinde olan sakal ve bıyıklar erkeklerin özellikle önem verdiği unsurlar arasında yer alıyor. Dolayısıyla sakal ve bıyıklarından memnun olmayan erkeklerin çoğu sakal ve bıyık ekimi için kliniklerin kapısını çalıyor.

Ergenlik döneminde belirginleşmeye başlayan sakal ve bıyık yapısı, genetik faktörlere bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Genetik özellikler, cilt hastalıkları, yaralanmalar ve yanıklar sonucu oluşan sakal ve bıyık dökülmeleri, tıp alanında her geçen gün gelişen yöntemlerle sorun olmaktan uzaklaşarak, kişilerin özgüven problemlerinin önüne geçiyor. Dünya genelinde oldukça sık uygulanan prosedürlerden biri olan sakal ve bıyık ekimleri, bu bölgelerde bulunan çeşitli izleri ve deformasyonları kamufle etmek için de uygulanabiliyor. Hormonların bazal seviyeye ulaştığı 20 yaş itibariyle yapılabilen sakal ve bıyık ekimi,  daha gür sakallara ve bıyıklara sahip olmak isteyen erkeklere kalıcı ve son derece doğal görünen bir çözüm sunuyor.

Sakal ve bıyık ekimi nasıl yapılır?

Sakal ve bıyık ekimi, saç ekimi operasyonlarında da kullanılan FUE, DHI ve Perkütan metodları ile gerçekleştirilebilir. Ön görüşme sırasında yapılan uzman muayenesiyle; hastanın sakal ve/veya bıyık ekimi operasyonu içi kaç grefte ihtiyacı olduğu, ekim yapılacak bölgenin etrafındaki sakal/bıyık yoğunluğu, donör bölgenin verimli olup olmadığı ve hastanın ekim işlemi için sağlık açısından bir engelinin bulunup bulunmadığı dikkatlice değerlendirilir.  Hastanın sağlık açısından bir engeli yoksa ekim tarihine ve hastanın ihtiyacını en doğal şekilde karşılayacak metoda hasta-doktor uzlaşması ile karar verilir. Sakal ve bıyık ekimi operasyonlarında ihtiyaca yönelik olarak 1000-3000 arası greft ekimi gerçekleştirilebilmektedir.

FUE sakal ve bıyık ekimi yönteminde; saç tıraşı yapılan ense bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra saç kökleri mikro motor ile teker toplanır. Toplanan kökler Hiposol ya da soğuk izotonik bulunan kaplarda bekletilir.  Ekim yapılacak bölgede blade adı verilen çelik uçlu bıçaklar ile kanallar açılır. Açılan kanalların, bölgenin etrafında bulunan sakal veya bıyıkların çıkış açısına uygun bir açı ile açılması operasyonun başarısı belirleyen faktörlerden biridir. Açılan kanallara toplanan kökler yerleştirildikten sonra ekim işlemi tamamlanmış olur.

DHI sakal ve bıyık ekimi yönteminde; saç ekiminde de olduğu gibi toplanan her bir kökün direkt olarak, bekletilmeksizin ekim yapılacak bölgeye yerleştirilmesi söz konusudur. Bu nedenle donör bölge ve ekim yapılacak olan sakal ve/veya bıyık bölgesi aynı anda lokal anestezi ile uyuşturulur. Mikro motor ile yerlerinden gevşetilip alınan kökler Choi isimli özel ekim aletine yerleştirilir. Çevresinde bulunan sakal- bıyıkların çıkış yönü baz alınarak, onlara uyumlu olacak şekilde Choi’nin ucu ile kanal açılır ve içerisindeki kök açılan kanala bırakılır.

Perkütan sakal ve bıyık ekimi yönteminde; lokal anestezi ile uyuşturulan donör bölgedeki kökler, mikro motor ile toplanır. Toplana kökler Hiposol ya da soğuk izotonik bulunan kaplarda beklerken ekim yapılacak bölgede mikro boyutta yuvarlak uçlu özel iğneler ile kanallar açılır. Açılan kanallara toplanmış olan kökler yerleştirilmeye başlanır.

Sakal ve bıyık ekiminde sonra

Operasyondan sonra ilk günlerde; ciltte kızarıklık, ödem, morarma ve kabuklanma gibi yan etkiler meydana gelebilir. Bu yan etkiler operasyonu takip eden 10 gün içerisinde kendiliklerinden gerileyerek iyileşirler. Saç ekimlerinde de olduğu gibi; sakal ekimi veya bıyık ekimi operasyonlarından sonra ilk bir hafta antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Özellikle ilk 15 gün ekim yapılan bölgenin güneş ışığı ile direkt temas etmesi engellenmeli, en az 1 ay süresince havuz, sauna, deniz veya solarium gibi aktivitelerden kaçınmak gerekir. Aynı zamanda henüz yerine adapte olamamış köklerin zarar görmesini engellenmek için yorucu eylemlerden, ağır sporlardan kaçınmakla birlikte terlemeye neden olacak her türlü faaliyetten kaçınılmalıdır. 

Operasyonun 3. ayından itibaren sonuç alınmaya başlanır. Ekimin gerçekleştirildiği bölgedeki tüyler, doğal ve cilt yapısına uygun şekilde çıkar. Etraflarında bulunan sakal/bıyıklar ile aralarında hiçbir fark yoktur.

Sakal ve bıyık ekiminde doğal bir sonuç için nelere dikkat edilmesi gerekir?

  • Operasyon sırasında doğallığı yakalayabilmek için uyulması gereken ilk kural; ekilecek greft sayısının hastanın ihtiyacı ile tam olarak örtüşmesidir. Hastanın ihtiyacından fazla veya az greft ekimi, ekim yapılan bölgenin etrafında bulunan sakal/bıyık yoğunluğu ile uyumlu olmazsa; ekim işlemi başarılı ve doğal bir sonuca ulaşamaz.
  • Ekilen köklerin sıklığı çok iyi ayarlanmalıdır. Fazla sık ekilen kökler beslenme sorunlarına; gerektiği kadar sık ekilmeyen kökler ise görsel sorunlara yol açar.
  • Ekim yapılan alanın etrafında bulunan sakal/bıyık foliküllerinin çıkış yönü ile ekilen köklerin yerleştirilme açısı uyum içinde olmalıdır. Ekilmiş kökler tarafından üretilecek yeni foliküller buna bağlı olarak; etrafındaki foliküller ile aynı yöne doğru uzayabilir.
  • Sakal ve bıyık ekimi operasyonları da saç ekiminde olduğu gibi cerrahi operasyonlar sınıfına girmektedir. Bu nedenle operasyonu gerçekleştirecek kişi ve kurumlar seçilirken titiz davranılmalı ve alanlarında uzman olduklarından emin olunmalıdır. Sakal ve bıyık ekiminde doğallığı belirleyecek olan tüm bu unsurlar; ancak uzman kişiler tarafından başarı ile gerçekleştirilebilir.