Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Türkiye’de Saç Ekimi

Türkiye’de Saç ekimisaç dökülmesi ile başlayan saç kaybı sorununun kalıcı şekilde sonlandırılması adına 20 yıldır uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç kaybı problemi, özgüveni sarsarken çeşitli psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. İçe kapanma ve çekingenlik belirtileriyle başlayan özgüven sorunu diğer iletişim sorunlarına neden olarak hayatımızın her alanına etki edebilmektedir.

Saç ekimi işlemi, son yıllarda en çok uygulanan estetik prosedürler arasında başta gelmektedir.  Saç ekimi gereksinimi uyandıran problemlerin başında genetik nedenler ve testosteron hormonu fazlalığı gelirken; saç kıran (Alopesi Areata), cilt problemleri, iç hastalıkları, çeşitli ilaçların kullanımı, stres, psikolojik etkenler ve çevresel etkenler de  kalıcı saç kaybına neden olabilir.

Alopesi Areata ve Androgenetik alopesi, özellikle Orta Asya coğrafyasında ve konum itibariyle Türkiye’de en sık rastlanan sorunlardan biridir. Bu nedenle son 20 yıldır en çok ihtiyaç duyulan ve gerçekleştirilen operasyonların üst sıralarında saç ekimi yer alıyor.

türkiye'de saç ekimi

Türkiye’de androgenetik alopesi

Her saç teli bir yaşam döngüsüne sahiptir. Saç telleri 4-6 yıl arası süren büyüme evresinden sonra dinlenme süresi yaşar ve daha sonra dökülerek yerlerini yeni saç tellerine bırakırlar. Sağlıklı bir saç derisi ortalama 100.000 adet kadar saç barındırmaktadır. Artık hepimizin bildiği üzere, günde ortalama 100-150 adet arası saç teli kaybı yetişkinlerde normal kabul ediliyor. Ancak periyodik döngüde yıl içinde 3 kez yaşanan saç dökülmesi 2 aydan uzun süren yaşanırsa, bazı hastalıkların belirtisi olabiliyor.

andro genetik alopesi

Androgenetik alopesi erkeklik hormonunun (testosteron) genetik nedenlerle saç köklerinde fazla birikerek köklerin beslenmesini bozarak saç seyrelmesi ya da kaybı ile sonuçlanan bir hastalıktır. Halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen hastalığa sadece erkeklerde değil, kadınlarda rastlanabilir. Erkeklerde daha erken yaşlarda (özellikle ergenlik döneminde) belirginleşen erkek tipi saç dökülmesi, kadınlarda hamilelik döneminde ve menopoz döneminde belirebilir. Kadın tipi androgenetik alopesi genellikle androjen seviyesi yüksek olan kadınlarda gözlenir. Erkeklerde bölgesel saç kaybı yaşanmasına neden olan androgenetik alopesi kadınlarda daha farklı şekilde seyreder.

Kadın tipi androgenetik alopesi genellikleüç farklı dökülme şekli ile kendini gösterir; ön saç çizgisi korunduğu halde tepe bölgesinde incelme, alın çizgisinde bulunan saçların geriye doğru açılması ve saçlı derinin ortasında genişleme, saç alın çizgisinde iki taraflı gerileme ve saçların incelmesi.

Pek çok hastalıkta olduğu gibi stres hormonu ile şiddetlenebilen hastalık erken dönemde teşhis edildiğinde, tedavi edilebilir ve incelen saçlar yeniden kalınlaşabilir. Ancak teşhisi geciken vakalarda tedavi şansı bulunmamaktadır. Geç dönemde olan erkek tipi dökülmenin etkileri saç ekimi alternatifi ile telafi edilebilir. Saçların seyreldiği ya da tamamen kaybedildiği alanlara saç kökü transferi gerçekleştirilerek saçsız bölgelerde yeniden saç çıkması sağlanabilir.

Saç ekimi ve sağlık turizminde Türkiye’nin yeri

Son yıllarda oldukça hareketlenen sağlık turizmi hastaların tedavi için farklı ülkeleri ziyaret etmesi temeline dayanıyor. Sağlık turizmi alanında en yoğun ziyaretçi sayısına sahip olan ülkelerin başında Türkiye, şehirlerin başında ise; İstanbul geliyor.  Ülkemizin yıl içerisinde tedavi amacıyla ağırladığı turistlerin 1\3’ü saç ekimi ve plastik cerrahi operasyonları için Türkiye’yi tercih ediyor.

Diğer ülkelere kıyasla, Türkiye’nin saç ekimi konusunda lider konumda olması birden fazla nedenden oluşuyor. Operasyonların başarı yüzdesi, erkek tipi saç dökülmesinin coğrafyamızdaki yoğunluğundan dolayı doktorların çok daha tecrübeli olması, uygun fiyat politikası, operasyonlarda kullanılan teknoloji, İstanbul’un turistik açıdan oldukça zengin ve cezbedici özellikleri ve güvenli bir şehir oluşu, ayrıca konaklama alternatiflerinin temiz, kaliteli ve uygun fiyatlı olması ülkemizin sağlık turizmi için tercih edilmesinin sebeplerini oluşturuyor. Ayrıca ülkemizin denizlerle çevrili olması da deniz yolu ile yapılan sağlık ve saç ekimi turizminde etkin rol oynamasına neden olmaktadır. Tamamen tecrübe ve deneyime dayalı olan işlem hızı Türkiye’de uygulanan saç ekimi operasyonlarında ileri seviyeye ulaşmış durumdadır. 3000-5000 arası greft kullanılan saç ekimleri Türkiye’de ortalama 6-9 saat arasında gerçekleştirilebilirken Avrupa ülkelerinde aynı işlem için 2-3 gün gerekebilir. İşlemin daha kısa sürede tamamlanabiliyor olması hasta açısından daha konforlu olduğu gibi zaman tasarrufu açısından da oldukça değerlidir.

2016 yılında açıklanan turizm istatistiklerine göre 2015 yılı boyunca 60.000 turistin saç ekimi yaptırmak için ülkemizi ziyaret ettiği belirlenmiştir. Ayda ortalama 5000 kişi olarak saptanan veriler, geçtiğimiz 2 yıl boyunca artan bir grafik sergilemiştir. Bir başka araştırmanın sonucunda karşılaşılan Google verilerine göre; İngilizce olarak yapılan ”Türkiye saç ekimi” aramaları son 5 senede %530 gibi olağanüstü bir oranda artmıştır. Sağlık turizmi kapsamında İtalya, Suudi Arabistan, Yunanistan, İspanya, Kuveyt ve Rusya’dan ciddi oranda ziyaretçi çeken ülkemizin özellikle saç ekiminde markalaşmış olmasının en önemli nedenlerinden biri de; Türk doktorların saç ekimi alanında yurt dışında yapılan birçok  çalışmaya katkı sağlıyor olması.

Türkiye’de saç ekimi teknikleri

Saç ekimi, hastanın saçlarının yapısına uygun şekilde belirlenen birkaç farklı teknik kullanılarak uygulanabilir. İstatistiklere göre en yaygın şekilde bilinen FUE tekniğinin yanı sıra daha yeni teknikler olan DHI ve Perkutan teknikleri de yükselen grafiklerle uygulanmaktadır. Kullanılan tüm tekniklerde işlem sonucu 8 ay içerisinde sonuç vermeye başlar, işlemin kesin etkisi 1 yıl sonra tamamen kesinleşir.

istanbul saç ekim merkezi

Türkiye sadece saç ekimi için değil sakal ve bıyık ekimi için de lokomotif ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda sakal ekimi ve bıyık ekimi de oldukça tercih edilen uygulamalar arasında yerini almıştır. Estetik açıdan gereksinim duyulan sakal ve bıyık ekimi, oldukça doğal sonuçlanan işlemlerdir ve saç ekiminde kullanılan tekniklerle uygulanırlar.

Hangi teknik kullanılacak olursa olsun her ekim işlemi hastaya lokal anestezi uygulanmasıyla başlar. Ekim prosedürlerinde anestezi kullanmak, işlem sırasında acı ve ağrı gibi hissedilebilecek rahatsız edici durumları bloke ederek hastanın konforunu sağlamaktır. Saç ekiminde anestezi olarak lokal tercih edilir ve iki farklı bölgeye uygulanır. Öncelikle donör sahaya uygulanan lokal anestezi, greftler toplandıktan sonra kanal açma işlemi öncesinde ekim bölgesine uygulanır. Saç ekimi işlemi basit bir işlem gibi görünse de 8-10 saat süren cerrahi bir müdahaledir ve her aşaması özellikle dikkat ister. Anestezi uzmanı, işlem esnasında kişiye ne kadar anestezi uygulayacağını çok iyi tespit etmiş olmalıdır.

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği:

En yaygın olarak bilinen ve uygulanan tekniktir. FUE, punch adı verilen ince uçlu iğneler yardımı ile gerçekleştirilen bir tekniktir.  Her teknikte olduğu gibi donör bölge ense bölgesidir. Donör bölgeden alınan greftler punchlar yardımıyla nakil alanlara yerleştirilir. Üç aşamadan meydana gelen FUE’nin ilk aşaması; bir saat sürer. hastanın saçları kısaltıldıktan sonra lokal anestezi işlemi uygulanmaktadır. Potansiyel donör bölgeler belirlenerek incelenir, saç yapısına ve kök kalitesine göre donör alan seçilir. İkinci aşama; ortalama olarak 3 saat sürer. 0.8 mm pançlarla 1’li (greft) saç kökleri toplanarak ön saç çizgisine ekilir. Yoğun ve doğal görüntüyü yakalamak için 2’li ve 3’lü greftler toplanarak ekilmeye devam edilir. Son aşama; ortalama olarak 3 saat sürer. Ekim bölgesinin son detaylarına göre belirlenen alan uyuşturulur. Hastanın saç köklerinin çapları ve derinlikleri hesaplanır. Lateral slit ile saç köklerinin yerleştirileceği kanallar açılır.  açılan kanallara donör bölgeden toplanan diğer kökler eklendiğinde saç ekimi işlemi sona erer. Ekimden 2 gün sonra hasta ilk yıkama işlemi için yeniden ağırlanır. Fue tekniği, Hairtransland farkı ile uzman doktorumuz tarafından uygulanmaktadır.

Perkutan Tekniği: 

perkutan-hair-transplant

Çok özel bir teknik olan Perkütan oldukça deneyim ve emek gerektirmektedir. Bu nedenle dünya üzerine sayılı klinikte uygulanabilen bir uygulama şeklidir. “İgneli saç ekimi” olarak da bilinmektedir. Perkutan saç ekiminde donör bölge, ense kısmıdır. Mikromotor adı verilen cihazla gevşetilen saç telleri cımbıza benzeyen bir aletle toplanır. Teker teker toplanan saç telleri ekime hazır hale getirilir. Nakil bölgesinde, iğne yardımıyla mikro  yuvarlak kanallar açılır. Ekime hazır hale getirilen saç kökleri, açılan yuvarlak kanallara yerleştirilir. Açılan kanallar yuvarlak olduğu için saç köklerini daha iyi kavrarken, mikro düzeyde olması sebebiyle de çok daha sık şekilde saç kökü ekimine imkan sağlar.

Açılan kanalların mikro düzeyde olması aynı zamanda iyileşme süresini de kısaltır. Daha dar açı imkanı sayesinde; saç ekiminde en önemli faktör olan ön saç çizgisi çok düzgündür. Düzgün hatlı bir ön saç çizgisi, estetik görünüm ve doğallık sağlar. Ekimden 2 gün sonra hasta ilk yıkama işlemi için yeniden ağırlanır. Oldukça özel bir teknik olan Perkutan saç ekimi Hairtransland farkı ile uzman doktorumuz tarafından uygulanmaktadır.

DHI Tekniği:

choi pen

2016 yılında uygulanmaya başlanan DHI saç ekim uygulaması, kaleme benzeyen Choi isimli medikal aparat ile gerçekleştirilir. Bu sebeple DHI tekniği uygulanan saç ekimi işlemlerinde, greftlere önceden yer açılmaz. Tıraşsız DHI saç ekimi tekniği, saç kesimi içermediğinden özellikle kadınlar tarafından yoğun talep görmektedir. “Kalem tekniği” veya “doğrudan saç ekimi” olarak da bilinen yöntemde Choi sayesinde saç köklerini gevşeterek tek tek yerlerinden toplamak, kanal açma ve kök yerleştirme işlemlerinin aynı anda yapılabilmesi mümkündür.. Dolayısıyla saç ekimi işlemi hem daha kısa sürede gerçekleşmekte hem de donör bölge ve transfer alanı daha az hasar gördüğü için iyileşme süresi kısalmaktadır.

Saç ekiminin doğal görünmesindeki en büyük etkenlerden biri saç kökünü ekim alanına yerleştirirken doğru açıyı vermek ve yerleştirilen kökleri mümkün olduğunca sık ekebilmektir. Ciddi bir uzmanlık isteyen doğru açı belirleme aşaması, DHI uygulamasında kullanılan Choi yardımıyla çok daha kolaylaştırılmıştır. Gerekli bölgeye direkt ekim şansı sağlayan DHI saç ekimi, saç dökülmesi tamamlanmayan kişilere ekstra avantaj sağlar. Ekimden 2 gün sonra hasta ilk yıkama işlemi için yeniden ağırlanır. DHI tekniği, Hairtransland farkı ile uzman doktorumuz tarafından uygulanmaktadır.

Sakal ekimi – Bıyık ekimi

Erkekler için sakal ve bıyıklar, yüzün kimliğini ve karakterini ciddi anlamda etkileyen, estetik öğelerdir.. Hormonların bazal seviyeye ulaştığı 20 yaş itibariyle yapılabilen sakal ve bıyık ekimlerinde FUE, DHI ya da Perkutan teknikleri kullanabilir. Ense bölgesinden kullanılan tekniğin gerektirdiği şekilde toplanan saç kökleri sakal ya da bıyık bölgesine güvenli şekilde transfer edilir. Sakal nakillerinde ortalama olarak 1000-3000 arası greft nakli gerçekleştirilir. Sakal/bıyık ekimleri 8-10 hafta sonra sonuca ulaşır. Ekilen ve daha önce bölgede bulunan sakal/bıyık arasında hiçbir fark gözlenmez. Sakal/bıyık bölgelerinde yara, ameliyat, yanık sebepleriyle oluşmuş iz ve deformasyonları da ekim işlemi ile gizlemek mümkündür.

Özellikle sakal ekiminde doğallığı etkileyen en önemli faktör ise; etrafta bulunan sakalların açılarının doğru hesaplanmasıdır. Civar bölgelerin açılarına uygun açılarla yerleştirilen greftler, en doğal görünümü sağlayacaktır.

hair transplant in turkey

Hairtransland’de gerçekleştirilen ekim işlemleri

Hairtransland Saç Ekimi Kliniği Türkiye İstanbul’ da 17 yıllık tecrübesi, alanında uzman ve üstün nitelikli kadrosuyla uluslararası platformda hizmet vermektedir. İnsan görselinin en önemli detaylarından olan saçları kişiye özel saç tasarımı,  FUE, Tıraşsız DHI ve Perkutan teknikleri kullanılarak yapılan saç ekimi, kaş ekimi, sakal ekimi,  bıyık ekimi, saç simülasyonu, obezite cerrahisi ve plastik cerrahi hizmetleri de sunmaktadır. Tüm hizmetlerimiz alanında uzman hekimlerimiz tarafından steril ortamlarda, kalite ve sağlık standartlarını en yüksek seviyede tutarak uygulanmalarının yanı sıra uzman ekibimizce uzun vadede koruyucu ve destekleyici alternatifler sunulmaktadır.

Köklü hastane grupları ile yapmış olduğumuz iş ortaklıkları ve deneyimimizin en büyük referansımız olduğu sağlık sektöründe,  tüm dünya ile eş zamanlı şekilde en yeni teknolojileri kullanmaktayız. Toplam 12 ülkeden yaklaşık 16000 mutlu referansımızın  yanı sıra güvenilir, güler yüzlü, kaliteli hizmet vermek adına alanımızda yapılan tüm yeniliklerin takipçisi ve kullanıcısı olma gururu ile rakiplerimizden ayrılmakta, uluslararası platformda emin adımlarla ilerlemekteyiz.

Hairtransland ekim prosedürleri

Danışanımızın doktorumuz arasında ön görüşme gerçekleştirilir. Ön görüşme de hastanın beklentileri, sağlık geçmişi öğrenildikten sonra danışanımız ekim işlemleri hakkında detaylı şekilde  bilgilendirilir. Ön görüşmenin ardından danışanımızın muayenesi gerçekleştirilir. Muayene de seboreik dermatit (egzama), tinea capitis (saçlı deride mantar), alopesi areata (saç kıran) gibi bulgulara rastlanırsa ilk adım bu tip hastalıkların tedavisidir. Herhangi bir sorun bulunmamasına rağmen saç yapısı ekim için elverişli değilse Mezoterapi tedavisi gerçekleştirilir. Muayene esnasında bulunan problemler (eğer var ise) giderildikten sonra saç ekimi için gün belirlenir.

Kliniğimizde ekim işlemlerinin ilk prosedürü Hepatit C, Hepatit B ve HIV testlerinin yapılmasıdır. Gerekli testler yapıldıktan sonra ve ön görüşme aşamasında alınan hastanın sağlık geçmişi herhangi bir risk içermiyorsa ekim aşamasına geçilir.  Donör bölgenin bütünlüğünü ve görselini bozmadan maksimum sayıda greft almak saç ekiminin doğallığını belirleyen faktörlerden biridir. Hastanın ense bölgesinin yeterince elverişli olmadığı durumlarda çene altından ya da göğüs bölgesinden kök alımı gerçekleştirilir. Ekim işleminde kanal açılması doğal sonuç veren ekim işlemlerinin bir diğer önceliği olmasının yanı sıra daha az komplikasyon riski taşıdığı için en önemli aşamalardan biridir. Ekim işlemi tüm bu önceliklere dikkat edilerek daha fazla yoğunluk, doğru kök açısı ve kök dağılımı sağlanarak tamamlanır. Ekim işleminden 2 gün sonra ilk yıkama işlemi kliniğimizde gerçekleştirilir.

*Hairtransland saç ekimi kliniğinde verilen tüm ekim hizmetleri Trikoloji (saç ve saç derisi sağlığı) ve mezoterapi alanında uzmanlaşan DR. Ömer Bircan tarafından verilmektedir. Medikal estetik ve saç ekimi alanının başarılı doktorlarından olan Bircan, Akdeniz Üniversitesi’ni tamamladıktan sonra New York Elase Academy ve Utah Elite Academy’de  medikal estetik eğitimi ve Sağlık Bakanlığı Mezoterapi akpunktur eğitimi almıştır.

Hijyen ve Sterilizasyon

Ekim işlemlerinde hastaların hijyen kaynaklı yaşanacak herhangi bir komplikasyona maruz kalmamaları adına hijyen ve sterilizayon büyük önem taşımaktadır. Ekimin yapılacağı alanın sağlık standartlarına uygun şekilde sterilize edilmiş olmasının yanı sıra kullanılacak ekipmanların hijyeni de maksimum önem arz eder. Operasyonlardan sonra kullanılan tüm ekipmanlar sağlık standartlarına uygun şekilde sterilizasyon cihazı ile sterilize edilir. Ekipmanlar, cihazın uyguladığı yüksek sıcaklık ve kullanılan kimyasal sıvı aracılığı ile sporlar da dahil olmak üzere tüm mikroorganizmalardan arındırılır.

Kliniğimizde hijyen standartlarını korumak ve daha yüksek tutmak adına Hepa filtre bulunmaktadır.

Dr. Sevil KARA

Last modified: April 2, 2019

Leave a Reply