Contact
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Simülasyonu Yöntemi

Saç simülasyonu nedir?

saç simülasyonuSaç simülasyonu, saçları seyreldiği ya da bölgesel dökülmelerin görüldüğü durumlarda kafa derisine uygulanan bir kamuflaj tekniğidir. Saçkıran gibi cilt rahatsızlıkları, travmatik kazalar ve yaralanmalar ya da genetik nedenlerle saç derisinde oluşan bölgesel dökülmelere estetik bir görüntü kazandırmak için uygulanır. Saç ekimi sonrasında saç derisi üzerinde oluşan noktasal boşlukları doldurmak için de en ideal tekniktir.

Saç simülasyonu nasıl uygulanır?

İşlem öncesi uygulama yapılacak olan bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Hastanın saç rengi ile örtüşen renk pigmentleri steril iğneler yardımı ile cildin epidermis tabakasına işlenir. Dövme işlemi ile benzediği için sıkça karıştırılsa da; aslında birçok açıdan farklıdır. Klasik dövme işleminden daha fazla hassasiyet gerektirir ve pigmentler iki uygulamada da farklı cilt tabakalarına işlenir. İki uygulamada da farklı içerik ve yapıdaki pigmentler kullanılır.

Saç simülasyonu ve saç ekimi

Saç simülasyon uygulaması, başarılı bir saç ekimi destekleyici işlemdir. Saç ekimi gerçek anlamda saçlandırma esasına dayanırken simülasyon kamuflaj esasına dayandığı için alternatif bir işlem sayılamaz.

Saç simülasyonu tekniğinde, dünyanın en kaliteli boya markası olan ve N.S.I Dermatoloji Laboratuarları’nın onayından geçen B.C.N.T isimli boya kullanılır.

  • İşlem sırasında kullanılan boyanın kişi sağlığı üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Yine de önlem amacı ile işlem yapılacak kişi bir alerji testine tabi tutulur.
  • Cerrahi bir işlem olmayan yöntem uzman kişiler tarafından steril bir ortamda iğne işlemi ile gerçekleşir.
  • İşlemden sonra 1-2 gün hafif şişlikler yaşanabilir. Bölge iğne darbelerine maruz kaldığı için 1 hafta süresince kabuklanma meydana gelir. Bölgedeki kabuklara hiçbir şekilde müdahale edilmemeli, kendiliğinden dökülmeleri beklenmelidir.
  • İşlemin kalıcılık süresinin artması için simülasyon tekniğinin uygulandığı bölge 3 gün boyunca su ile temas etmemeli, 1 ay boyunca sauna ve solaryuma girilmemelidir.
    simülasyon işleminden sonra 1 ay boyunca saçlar boyanmamalıdır.

Yaralanmalar ve ameliyat izleri için de estetik bir duruş sağlayan saç simülasyonunun hamilelere, diyabet, kanser ve anemi hastalarına uygulanması tavsiye edilmez.