Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Simülasyonu Yöntemi

saç simülasyonuSaç simülasyonu, saçların seyreldiği ya da bölgesel dökülmelerin görüldüğü durumlarda kafa derisine uygulanan bir kamuflaj tekniğidir. Saçkıran gibi cilt rahatsızlıkları, travmatik kazalar ve yaralanmalar ya da genetik nedenlerle saç derisinde oluşan bölgesel dökülmelere estetik bir görüntü kazandırmak için uygulanır. Saç ekimi sonrasında saç derisi üzerinde oluşan noktasal boşlukları doldurmak için de en ideal tekniktir.

Hassasiyet ve dikkat gerektiren bir uygulama olan saç simülasyon yöntemi, kesinlikle bir uzman tarafından, steril bir ortamda ve steril iğneler kullanılarak  uygulanmalıdır. Uygulandığı deri tabakası açısından yüzeysel bir işlem olarak sınıflandırılabilecek uygulama 3 yıl süreyle kalıcıdır. Yaralanmalar ve ameliyat izleri için de estetik bir duruş sağlayan saç simülasyonunun hamilelere, diyabet, kanser ve anemi hastalarına uygulanması tavsiye edilmez.

Saç simülasyonu nasıl uygulanır?

İşlem öncesi uygulanması zorunlu olan alerji testi ile hastanın işlem için engel teşkil edebilecek alerjik bir durumu olmadığı kesinleştirildikten sonra uygulama yapılacak olan bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Hastanın saç rengi ile örtüşen renk pigmentleri steril iğneler yardımı ile cildin epidermis tabakasına işlenir. Saç simülasyonu uygulama şekli itibariyle dövme işlemi ile benzese de; iki işlem aslında birçok açıdan farklıdır.

Dövme ve saç simülasyonu arasındaki farklar

Saç simülasyon yöntemi klasik dövme işleminden daha fazla hassasiyet gerektirir. Her iki işlemde kullanılan renk pigmentlerinin içerik ve yapı olarak birbirinden farklı olmalarının yanı sıra dövme işleminde pigmentler dermiş tabakasına işlenirken, saç simülasyonunda epidermis tabakasına işlenir. Dövme işleminde kullanılan pigmentlerin içeriğinde ağır metaller ve kimyasal maddeler bulunurken, saç simülasyon pigmenlerinin içeriğinde insan sağlığına en yakın hammaddeler bulunmaktadır.

Saç simülasyonu ve saç ekimi

Saç simülasyon uygulaması, başarılı bir saç ekimi destekleyici işlemdir. Saç ekimi gerçek anlamda saçlandırma esasına dayanırken simülasyon kamuflaj esasına dayandığı için alternatif bir işlem sayılamaz.

Saç simülasyonu tekniğinde, dünyanın en kaliteli boya markası olan ve N.S.I Dermatoloji Laboratuarları’nın onayından geçen B.C.N.T isimli boya kullanılır.

  • İşlem sırasında kullanılan boyanın kişi sağlığı üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Yine de önlem amacı ile işlem yapılacak kişi bir alerji testine tabi tutulur.
  • Cerrahi bir işlem olmayan yöntem uzman kişiler tarafından steril bir ortamda iğne işlemi ile gerçekleşir.
  • İşlemden sonra 1-2 gün hafif şişlikler yaşanabilir. Bölge iğne darbelerine maruz kaldığı için 1 hafta süresince kabuklanma meydana gelir. Bölgedeki kabuklara hiçbir şekilde müdahale edilmemeli, kendiliğinden dökülmeleri beklenmelidir.
  • İşlemin kalıcılık süresinin artması için simülasyon tekniğinin uygulandığı bölge 3 gün boyunca su ile temas etmemeli, 1 ay boyunca sauna ve solaryuma girilmemelidir.
    simülasyon işleminden sonra 1 ay boyunca saçlar boyanmamalıdır.

Saç simülasyonu kendi saçlarıma zarar verir mi?

Saç simülasyon işlemi yaptırmayı düşünen kişilerin en çok merak etiği konulardan biri; uygulamanın bölgede bulunan saçlara veya saç köklerine zarar verip vermeyeceğidir. Saç kökleri cildin en üst tabakası olan epidermisten daha derin tabakalarda yer alır. Dolayısıyla uygulama esnasında yapılan mikro iğneleme işlemi ile saç köklerine ulaşılması ve zarar verilmesi olanaksızdır. Ayrıca uygulama bölgesinde ve etrafında bulunana saçlar da işlemden kaynaklanan bir hasar görmez.