Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekimi

Saç Ekimi ve Saç Ekim Teknikleri

Saç Ekiminde FUE Tekniği

Saç ekimi işlemi; farklı saç ekim teknikleri kullanılarak, donör bölgelerden alınan greftlerin saç kaybı yaşanan alanlara yerleştirilmesi işlemidir. Saç ekimi, seyrek saçlı ya da saçlarını tamamen kaybetmiş kişilerde başarıyla uygulanan bir yöntem olmasının yanı sıra yanık ve yaralanmalardan kaynaklanan dökülmeler için de tercih edilebilir. Saçlarda hafif açılmaların ve bölgesel dökülmelerin söz konusu olduğu durumlarda da ideal bir işlemdir. Her teknik, hastanın konforunu ve işlem sonucunun doğallığını ön planda tutarken, farklı aşamalara ve uygulama şekillerine sahiptir. Hastanın saç yapısı ve kayıp yaşanan bölgeler değerlendirilerek ihtiyaca göre en doğal sonucu verecek olan teknik seçildikten sonra ekim günü belirlenir ve uygulama gerçekleştirilir. Saç ekimi yaptıran kişiler, işlem sonuçlarını göstermeye başladıktan sonra saçlarına dilediği şekli verebilir ve saçlarını istediği gibi kestirebilir.

saç ekiminde fue tekniği

Saç ekiminde FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği

Saç ekim teknikleri arasında en yaygın olanı FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu),  lokal anestezi uygulanarak, enseden alınan saç köklerinin saçsız alanlara yerleştirilmesi işlemidir. FUE yönteminde,  saç ekimi uygulaması punch adı verilen ince uçlu iğnelerle yapılır.  Kişi, anestezi etkisi altında olduğu için işlem sırasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmez.

FUE tekniğinde, donör bölge çoğunlukla ensedir. Enseden alınan saç kökleri dökülme sorunu yaşanan alanlara yerleştirilir.

Çok genç ve cilt elastikiyeti çok yüksek hastalar, geniş skar (yara izi) geliştirme eğilimindedirler. Bu sebeple bu tip hastaların saç ekimi işlemlerinde FUE tekniği tercih edilir.

FUE tekniği ile gerçekleştirilen saç ekim işlemi 3 aşamadan oluşur.

1.Aşama:Bir saat sürer. Hastanın saçları 0.3 mm kısaltılarak lokal anestezi işlemi uygulanır. Hastanın ense, kol, bacak, sırt ve göğüs ucu bölgesindeki kıl yapısı incelenerek saç köklerinin alınacağı bölge belirlenir. Donör bölge çoğu zaman ense bölgesi olarak belirlense de nadir durumlarda diğer bölgeler de donör bölge görevi üstlenebilir.

2. Aşama:Ortalama olarak 3 saat sürmektedir. Saç köklerinin alınacağı bölgeden 0.8 mm pançlarla 1’li (greft) saç kökleri alınır. Doğal bir ekim görüntüsü elde edebilmek adına, alınan 1’li saç kökleri ön sıra saç çizgisine ekilir. Yoğun ve sık bir ekim görüntüsü oluşturabilmek için 1 mm pançlarla 2’li ve 3’lü saç kökleri alınır. Ön saç çizgisine ekilen 1’li greftlerden sonra bu saç kökleri ekilir.

3. Aşama:Ortalama olarak 3 saat sürmektedir. Ekim işleminin gerçekleştirildiği bölge ile ilgili son detaylar konuşulur ve belirlenen alan uyuşturulur. Saç ekimi yapılan kişinin saç köklerinin çapları ve derinlikleri hesaplanır. Saç kökleri için özel hazırlanan lateral slit ile saç köklerinin yerleştirileceği yuvalar (kanallar) açılır. Kanal açma işlemi tamamlandıktan sonra saç ekim işlemi sona erer.

Saç Ekiminde Perkutan Tekniği

Perkütan yöntemi çok özel bir teknik olması nedeniyle, saç ekim teknikleri arasında dünya üzerine sayılı klinikte uygulanabilen tek tekniktir.   Perkütan saç ekim tekniğinde, düz kesiler yapılmaz. Saç kökleri, saç kökü çapı kadar açılan yuvarlak delikler içerisine yerleştirilir. Perkutan tekniği, çabuk iyileşme gösteren ve çok doğal bir görünüm kazandıran ileri bir saç ekim tekniğidir.

Perkütan saç ekimi tekniğinde, diğer saç ekim tekniklerine göre daha az solüsyon kullanıldığından, oluşan ödem daha azdır. Perkutan saç ekim tekniği, diğer saç ekim tekniklerine göre daha zahmetlidir ve daha fazla detay gerektirir. Bir seansta sayıları 4500 ila 6000 arasında değişen greft ekimi gerçekleştirilir.

Saç Ekiminde DHI Tekniği

2016 yılında uygulanmaya başlanan DHI saç ekim tekniği diğer bilenen adıyla traşsız saç ekim, kalem yöntemiyle gerçekleştirilen saç ekimi tekniği olarak da adlandırılmaktadır. Bu sebeple DHI tekniği uygulanan saç ekimi işlemlerinde, greftlere önceden yer açılmaz.

dhi saç ekim tekniği

DHI tekniğinde, kesim ve tıraş işlemi yapılmadan donör bölgeden saç kökleri alınarak saç ekimi gerçekleştirilir. DHI saç ekimi tekniği, doktor kontrolü sonrasında kişiye uygunluk durumuna göre belirlenecek olan 2 yöntem ile uygulanabilir. A protokolü olarak isimlendirilen ilk yöntemde; saç kökleri, donör bölgeden alındıktan hemen sonra ekim işlemi gerçekleştirilir. İkinci yöntem olan B protokolünde ise; saç kökleri alındıktan belli bir süre sonra ekim işlemi gerçekleştirilir.

DHI yönteminde saç kökü transferi, kanallar oluşturmadan (kesik atmadan) gerçekleştirilir. Çok ince uçlu saç kalemleri kullanılması sebebiyle, ekim işlemi çok daha sık saçlara sahip olunmasını sağlar. DHI tekniği kullanılarak gerçekleştirilen saç ekimlerinde, tahriş olan bölgedeki iyileşmelerin daha hızlı olduğu görülür.