Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Obezite Cerrahisi

obezite cerrahisi

Obezite ve Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi; obezite (aşırı kilo) sorununun giderilmesini sağlayan tedavi yöntemlerinden cerrahi olarak uygulanan tekniklere verilen ortak isimdir. Genetik etkiler ve sonradan kazanılan sağlıksız beslenme alışkanlıkları, vücutta aşırı yağ birikimini tetikler. Obezite, kişinin hareketlerini sınırlandırarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Fast food yiyecekler, aşırı karbonhidrat ve şeker kullanımı, aşırı açlıktan sonra birden tüketilen gıdalar obeziteye zemin hazırlar. Dünya Sağlık Örgütü tarafından: “Vücutta sağlığı bozacak ölçüde yağ birikmesi” şeklinde açıklanan obezite, beraberinde birçok hastalığı da getirebilir. Obezitenin getirmiş olduğu hastalıklardan korunabilmek için alınan enerji ve harcanması gereken kalori miktarları doğru ve belirli bir oranda olmalıdır.

Obezite cerrahisinde süreç hastanın boy ve kilo ölçümü ile başlar. değerlendirmeler sonucunda hasta için en uygun olan teknik belirlenir. Obezite cerrahisi uygulanacak hastaların düzenli kullandıkları ilaçlar ve sağlık geçmişleri konusunda doktoru en ince detayına kadar bilgilendirmeleri ve ameliyat öncesi gerekli tetkikleri mutlaka yaptırmaları gerekmektedir.

Obezite cerrahisi teknikleri

Üç çeşit teknik ile gerçekleştirilebilen obezite cerrahisi seçenekleri; Sleeve Gastrektomi, Silikon Gastrik Bant ve Gastrik By-Pass olarak adlandırılır.

Sleeve Gastrektomi: Halk arasında “tüp mide ameliyatı” olarak bilinen cerrahi bir operasyondur. Midenin tüp şekline getirilerek küçültüldüğü operasyon şeklidir. Kapalı yöntem ile gerçekleştirilir.

Silikon Gastrik Bant: Halk arasında “kelepçe ameliyatı” olarak bilinir. Mide çevresine yerleştirilen bant sayesinde mide hacminin azaltıldığı cerrahi bir yöntemdir. Kapalı yöntem ile gerçekleştirilir.

Gastrik By-Pass: Mide hacminin küçülmesini sağlamak için ince bağırsağın bir kısmının devre dışı bırakıldığı cerrahi yöntemdir. Emilim bozucu ve kısıtlayıcı ameliyatlar grubundadır.

Mide Katlama (Sleeve Gastrik Plikasyon): Midenin 3’te 2’lik kısmının kapalı yöntemle kendi üzerine katlanması yöntemidir.

Yapılan araştırmalar,kadınların vücutlarında bulunan yağ oranının erkeklere oranla daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Erkek vücudundaki yağ oranı %15- 18 aralığında iken, kadınlarda bu oran %20 ile 25’leri buluyor.

Obezite ve beraberinde getirdiği hastalıklardan korunmak için kişilerin aldıkları kalori miktarını doğru hesaplamaları, aşırı şeker ve karbonhidrat alımından kaçınıp, sporu hayatlarından eksik etmemeleri gerekiyor.

Diğer estetik ve plastik cerrahi hizmetlerimiz için tıklayınız.