Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

FUE Tekniği ile Saç Ekimi

FUE tekniği ile saç ekimi nedir?

FUE tekniği ile saç ekimi erkek tipi kelleşme, çeşitli hastalıklar ve çeşitli ilaçların kullanımı sonucu gelişen saç dökülmesinin tedavi türlerinden biridir. Açılımı Foliküler Ünite Ekstraksiyonu  olan FUE tekniği, saç ekimi operasyonlarında kullanılan en eski tekniklerden biridir. FUE tekniği, FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) olarak bilinen, saç köklerinin 1.5 cm kalınlığında ve 15 cm uzunluğunda kesilmiş şeritler halinde donör bölgeden alındığı saç ekimi tekniğinden çok daha gelişmiş bir stratejiye sahiptir.

Hasta detaylı şekilde muayene edilip FUE için uygun bir aday olduğu kesinleştikten sonra, operasyon gününe karar verilir. Operasyon günü hastanın saçları kısaltıldıktan sonra çizim gerçekleştirilir, donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve prosedür başlar. Saç fölikülleri, genellikle ense kısmı olan donör bölgeden özel ekstraksiyon aleti ile çıkarılır. Tekli, ikili, üçlü ya da dörtlü föliküller barındıran doku parçaları (greftler) özenle toplanır. Folikül toplama işlemi yaklaşık 3 saatlik bir süreçtir. Oda sıcaklığında bekletilen greftlerde 2.5 saat içerisinde saç kökü ölümleri gerçekleşmeye başlar. Bu nedenle saç kökü ölümlerinin önüne geçebilmek için greftler Hiposol sıvısı içerisinde bekletilir. Hiposol içerisinde bekletilen saç kökleri 6 saate kadar yaşamlarını sürdürebilir. Sağlıklı folikülleri toplama işlemi bittikten sonra saç ekim süreci başlar.  Ekim yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve köklerin ekileceği 3 mm derinliğinde kanallar açılır. Toplanan foliküllerin doku parçalarından ayrıştırıldıktan sonra, açılan kanallara yerleştirilir. Ekim süreci tamamlandıktan sonra donör bölge pansuman ile kapatılır ve FUE tekniği ile saç ekimi işlemi tamamlanmış olur.

fue tekniği ile saç ekimi

FUE ile saç ekimi ne kadar sürer?

FUE tekniği cerrahi operasyonlar sınıfına giren bir işlemdir. Fue tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi işlemleri yaklaşık 6-8 saat arasında sürmektedir.

FUE ile saç ekimi acı verir mi?

Operasyon sırasında hasta lokal anestezi altında olduğu için herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Süreç hasta açısından oldukça konforludur.Herhangi bir kesi işlemi gerçekleşmediğinden FUE tekniği ile saç ekimi işlemlerinden sonra donör ya da ekim yapılan bölgelerde iz kalması söz konusu değildir.

FUE tekniği ile saç ekimi işe yarar mı?

FUE tekniği ile saç ekimi operasyonlarında önemli olan noktalardan biri operasyonu gerçekleştirecek doktor seçimidir. Pek çok kişi daha uygun fiyatlı olması sebebiyle yeterince uzman olmayan kişilere saç ekimi yaptırmaktadır. Bu durum pek çok riski beraberinde getirir. Yeterince uzman olmayan kişilerin yaptıkları saç ekimlerinde toplama sırasında saç fölikülleriniz zarar görebilir, bu durum yeterli miktarda saç kökü ekilmesini engeller. Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların yanlış açı ile açılması halinde operasyon doğal görünmeyen bir ekim görüntüsüyle sonuçlanabilir. Ciddi enfeksiyon problemlerinden, muhtemel saç ekimi komplikasyonlarından ve doğal görünmeyecek bir sonuçtan uzak durmak için saç ekiminin uzman bir doktor ve ekip tarafından gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Kanal-kök uyumu saç ekiminin başarısını ciddi oranda etkileyen unsurlardan biridir. Kanallar çok küçük, kökler büyük olursa; yerleştirme sırasında saç kökleri zarar görecek ve bu köklerin çoğundan yeni saç çıkmayacaktır. Kanalların saç köklerine daha göre geniş olması,  doku tahribatına ve iz kalma riskine yol açmasının yanı sıra ekilen saç köklerine doğru açı verilemeyeceği için doğallıktan uzak bir sonuca sebep olacaktır. Kanalların ebatları kadar derinlikleri de oldukça önemlidir. Yüzeysel derinlikteki kanallarda, saç köklerinin deri altı ile temasını ve beslenmelerini zorlaştırır. Olması gerektiğinden derin kanallarda ise; deri altındaki besleyici damarlar zarar göreceğinden yine saç kökleri için bir beslenme sorunu meydana gelir. Ekilen saç köklerinin olması gerektiği şekilde beslenememesi yeni saç üretimine engel teşkil eder.

FUE tekniği ile saç ekimi zahmetli ve incelik isteyen cerrahi bir operasyondur. Uzman bir doktor tarafından gerçekleştirildiği takdirde ömür boyu kullanabileceğiniz, sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Ense bölgesinde bulunan saçlar en sağlıklı ve dökülmeye en dayanıklı saçlardır. Ense bölgesinin genel verici bölge olmasının temel nedeni orada bulunan saçların uzun ömürlü olmalarıdır. Ense bölgesinden alınan kökler yeni yerlerine nakledilip uyum sağladıklarında tekrarlanacak bir dökülmeden söz edilemez. FUE tekniği ile yapılan saç ekimi ömür boyu sağlıklı saçlara sahip olmanızı ve aynı bölgede tekrar kalıcı dökülme sorunu yaşamamanızı garantiler.

FUE tekniği ile ne kadar saç ekilebilir?

FUE tekniği kullanılarak 6-8 saat süren tek bir seansta  3000-4500 arası greft alımı ve ekimi gerçekleştirilebilmektedir. Daha yüksek rakamlarda folikül ekimi için iki gün üst üste yapılacak seanslar gerçekleştirilmelidir. 4500 greftten daha fazla sayıda bir ekim talebi varsa ön görüşmelerde bu durum doktorunuza bildirilmeli ve ekim bu şekilde planlanmalıdır. Böylece kök ölümü yaşanmadan verimli şekilde 4500 üzeri greft ekimi gerçekleştirilebilir. Aksi takdirde ekiminiz tek seanslık planlanacaktır ve alımlar buna gerçekleştirilecektir. Bu nedenle daha fazla kök ekimi için 6 ay beklemeniz gerekecektir.

Folikül hesaplama

Daha öncede bahsettiğimiz gibi ekim için toplanan greftler farklı sayılarda folikül (saç kökü) barındırırlar. Greftlerin barındırdıkları saç kökleri 1 ile 4 arasında değişkenlik gösterir. Örneğin; 3000 greftlik bir saç ekiminde greftler ikili ise; ekim sonunda hastaya 6000 saç kökü nakledilmiş olur. Bu sayı greftlerin 3’lü olması halinde 9000, 4’lü olması halinde ise; 12000 saç köküne ulaşabilir.

FUE tekniği ile saç ekimi doğal görünür mü?

Saç ekiminin doğallığını belirleyen en önemli faktörler, kanalların doğru açı ile açılması, köklerin doğru açı ile yerleştirilmesi ve ön saç çizgisinin tasarımıdır. Bu 3 faktör tamamen ekimi gerçekleştiren doktor ile ekibin uzmanlığı ve yetkinliği ile alakalıdır. Ön saç çizgisi doğru tasarlanıp, kanal ve kök yerleştirme işlemleri doğru açı ile yapılırsa, saç ekimi operasyonunun doğal sonuçlanmaması için hiçbir neden yoktur. ekilen saç kökleri büyüme sürecini tamamladığında nakil işlemi gerçekleştirilmiş saçlar ile işlem görmemiş saçlarınız ayırt edilemeyecek şekilde bütünlük sağlar.

FUE tekniği ile saç ekiminin avantajları nelerdir?

 • FUE tekniğinde herhangi bir kesi ya da dikiş işlemi yapılmaz.
 • Fazla kanamaya neden olmaz.
 • İyileşme süreci kısadır.
 • Uzman kişilerce yapıldığında oldukça doğal sonuçlanır.
 • Yüksek kaliteli bir ekim stratejisidir.
 • Ekilen saçlar ömür boyunca kullanılabilir aynı bölgede tekrar eden dökülme yaşanmaz.

FUE tekniği ile saç ekimi işleminden sonra

Saç ekimi operasyonu ile yeni konumlarına nakledilen saç kökleri için ilk 48 saat kritik bir süreçtir. Hastaya ilk iki gün saç yıkama yasağı getirilmesinin, ilk yıkanma işleminin uzmanlarca gerçekleştirilmesinin de nedeni bu sürecin kritik olmasıdır. Ekimden 8-9 gün sonra kökler çoğunlukla yerlerine alışmış durumdadır ancak sert bir müdahale ile yerlerinden çıkma ihtimalleri sürmektedir. 13. günde kökler çevre dokuya tamamen uyum sağlama ya başlar  ve 2.5 ay sonunda mükemmel uyum tamamlanmış olur. Uyum evresi tamamlandıktan sonra şok dökülme süreci başlar. Bazı kişilerde ilk ay yaşanan şok dökülme, bazı kişilerde 3.ayda gerçekleşebilir. Yaklaşık 2 hafta süren şok dökülme süreci,  saç kökleri ile nakledilen saç tellerinin dökülme sürecidir. Bu saç tellerinin dökülmesinden sonra saç kökleri yeni ve daimi olacak saçları üretmeye başlar. Saç ekimi işlemi 6-8 ay sonra gerçek sonucunu gözler önüne sermeye başlar ve 10. ay sonunda maksimum sonuca ulaşır.

Fue ile saç ekiminden ne kadar sonra saç kesimi yapılabilir?

FUE tekniği ile saç ekimi işleminden 1 ay sonra kafa derisine değmeyecek şekilde makasla tıraş olunmaya başlanabilir. 6 ay süreyle ustura ve tıraş makinesi gibi kafa bölgesinde baskı oluşturan aletlerin kullanımı önerilmez.

fue hair transplant

Saç ekiminden önce dikkat edilmesi gerekenler

 • Ön görüşme ve muayene sırasında tıbbi geçmişiniz konusunda doktorunuzu detaylı şekilde bilgilendirmelisiniz.
 • Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa hangi ilaçlar olduğu ve kullanım düzeniniz konusunda doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 • Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar operasyondan 310 gün önce kesilmelidir.
 • Kanama riskini önlemek için saç ekimi işleminden 3 gün önce alkol alımı, yeşil çay ve E vitamini içeren tüketimler durdurulmalıdır. Tüketilen kafein ve nikotin miktarları en aza indirilmelidir.
 • Operasyondan 1 hafta önce kardiyo, vücut geliştirme gibi yorucu egzersizlerden uzak durulmalıdır.
 • Saç ekiminin gerçekleştirileceği gün saçlara jöle, briyantin gibi kimyasal maddeler kesinlikle sürülmemiş olmalı ve saçlar yıkanmış olmalıdır.

Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler

 • Saç ekimlerinden sonra nakil ve donör alanlara bir miktar ödem oluşumu meydana gelmektedir. Ödemin daha çabuk geçmesi için başınızı olabildiğince dik tutmak yararlı olacaktır.
 • Saç ekimi işleminden sonra doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar, önerdiği losyon ve şampuanlar önerilen şekilde, aksatılmadan kullanılmalıdır.
 • Saç ekiminden sonra uyurken sırtüstü yatılmalı mümkünse boyun altına seyahat yastığı veya rulo haline getirilmiş havlu yerleştirilmelidir.
 •  İlk 48 saat süresince, ekim yapılan bölgeye her türlü temastan kaçınılmalıdır.
 • Operasyondan sonra ilk 3 gün, aspirin ve benzeri kan sulandırıcı etkili ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Saç ekimi işleminden sonra 3 gün süresince dinlenilmelidir. Yorucu ve ağır işlerden kaçınılmalıdır.
 • İlk 3 gün saç ekimi alanının güneşle temasından kaçınmak gerekir. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa; yumuşak kumaştan yapılmış başınızı sıkmayacak bir şapka takabilirsiniz.
 • Bol su tüketilmelidir. ilk 3 gün boyunca çay, kahve ve sigara kullanmamak faydalı olacaktır.
 • Saç ekimi işleminden önce ve sonra 3’er gün alkol kullanılmamalıdır. Alkol kullanmak kanama riskini tetiklemektedir.
 • İlk yıkamadan sonra 15 gün boyunca, her gün 1 kez olmak üzere tazyiksiz bol suyla yıkanmalıdır.
 • Saç ekiminden sonra 15 gün boyunca donör ve nakil bölgelerine zarar gelmemesi için bol yakalı ya da düğmeli kıyafetler tercih edilmedir.
 • Operasyondan sonra 2 hafta süresince cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez.
 • Deniz, havuz, sauna ve hamam saç ekimi hastaları için enfeksiyon riski taşır. Bu riski önlemek için 3 hafta süreyle bu tip aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • Saç ekimi işleminden birkaç ay sonrasına kadar sadece havlu kullanılarak saç kurulaması yapılmalıdır.
 • Saç ekimi işleminden 6 ay sonra her türlü kuaförlük hizmeti alınabilir.
Last modified: October 3, 2018

Leave a Reply