Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Sakal Ekiminde Doğallığın Önemi

sakal ekimi

Erkek yüzünde sakalların önemi

Görünüşümüzde eksik bulduğumuz ya da estetik ve güzellik algımıza uymayan durumlar hepimiz için rahatsızlık vericidir. Erkekler için sakal, yüzün kimliğini ve karakterini ciddi anlamda etkileyen, estetik bir öğedir. Sakal ekimi, sakal bölgesinde memnun olunmayan sorunları gidermek için geliştirilen en etkili ve kalıcı tedavi yöntemidir. 

Yüz bölgesi hem kadınlar hem de erkekler için kaliteli iletişim kurabilmenin temel etkenlerinden biridir. Karşımızdaki kişi tarafından ilk dikkat çeken bölge olan yüz bölgesi, kendi adımıza da en çok özen gösterdiğimiz ve estetik kaygısı yaşadığımız bölgelerden biri. Erkek yüzünde bir kimlik niteliği  taşıyan sakallar, erkeklerin estetik kaygısıyla en hassas davrandıkları ve en çok dikkat ettiği bölgelerdendir. Dünya genelinde pek çok erkek, “kirli sakal” olarak adlandırılan sakallı bir dış görünüşü tercih eder. Dolayısıyla sakal bölgesinde yaşanan seyreklik ya da köselik durumu kesinlikle istenmeyen durumların başında gelir.

Neden sakal ekimi yaptırmalısınız?

Mevcut sakal yoğunluğundan memnuniyetsizlik, sakallarda oluşan seyrelmeler, çeşitli sebepler sonucu sakallarda meydana gelen köselik durumlarının kesin tedavi yolu sakal ekimidir. Erkek yüzü için bu kadar önemli olan bir öğenin istenilen şekilde olmaması son derece can sıkıcı bir durum olmasıyla birlikte ciddi özgüven problemlerine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda başvurulan sakal ekimi tedavisi, estetik memnuniyetsizliği gidererek, sebep olduğu sorunları da sonlandırabilir.

Sakal ekimi sadece sakalları gürleştirmek adına değil, alt yüz bölgesinde bulunan herhangi bir izi kamufle etmek için de uygulanabilir. Bunun yanı sıra dağınık görünen favori bölgesinin de sakal ekimi işlemi ile başarılı şekilde düzeltmek mümkündür. Sakal ekimi işlemine karar verme aşamasından sonra dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, bu konuda uzman ve güvenilir kişilerden yardım almak olacaktır. Çünkü; uygulama yüz bölgesinde gerçekleştirildiği için herhangi bir komplikasyonla karşılaşmamak ve beklentinin karşılanabilmesi adına uygulayıcının yetkin, tecrübeli, özenli olması gerekmektedir.  Sakal ekimini gerçekleştiren doktor ve ekip ne kadar tecrübeli olursa; ekim işleminden alınan sonuç o kadar doğal olacaktır.

Sakal ekiminde doğallığı etkileyen faktörler

Sakal ekiminde alınan  sonuç ne kadar doğal olursa, o kadar başarılı bir ekim gerçekleştirilmiştir. Operasyonda ekilecek greft sayısı ihtiyaca yönelik olarak belirlenmelidir. Ekim yapılması gereken alanın etrafında bulunan sakalların yoğunluğu ve varsa açıklık bulunan bölgelerin büyüklüğü dikkatli şekilde hesaplanıp, ekilecek greft syısına o şekilde karar verilir.

Sakal ekiminde doğallığı etkileyen bir diğer faktör ise; ekim yapılacak alanın etrafta bulunan sakalların çıkış yönlerinin ve açılarının doğru hesaplanmasıdır. Civar bölgelerin açılarına ve çıkış yönlerine uygun şekilde yerleştirilen köklerden uzayan sakallar, bütünlük ve dolayısıyla doğallık sağlar.

Sakal ekiminden sonra dikkat etmeniz gerekenler

Sakal ekimi operasyonlarının süresi, kişinin ihtiyacına yönelik alınacak ve ekilecek greft sayısına göre 1-6 saat arasında değişiklik göstermektedir. Sakal ekiminden sonra erken dönemde bölgede kızarıklık ve kabuklanma gibi son derece normal olan yan etkiler görülse de; uzun vadede işlem kaynaklı herhangi bir izin kalması söz konusu değildir.  Yaklaşık 10 gün süren kabuklanma sürecinde bölgeyi kaşımamak  ve kabuklara hiçbir şekilde el ile müdahale etmemek oldukça önemlidir. Çünkü herhangi bir kaşıma ya da el ile yapılan müdahaleler henüz yerine tam anlamıyla adapte olamamış olan köklerin zarar görmelerine hatta yerlerinden çıkmalarına neden olabilir.

Operasyondan sonra genellikle 15. günden sonra şok dökülme süreci başlar ve ekilen kökler yeni sakallar üretmek için zemin hazırlama sürecine girerler. Operasyondan sonra genellikle 1 ay süreyle (doktorunuz izin verene dek) kesinlikle makine, jilet ya da ustura ile tıraş olmamanız önerilir. Mecbur kalınan durumlarda sakallar, makas ile (tene değdirmeden) kısaltılmalıdır. Sakal ekimi de saç ekimi gibi uzun vadede tam sonuç veren operasyonlardan biridir. Operasyon sonrası sakalların nihai görünüme ulaşabilmesi 10. ayı bulmaktadır.

Last modified: April 24, 2019

Leave a Reply