Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekiminde Saç Çizgisinin Önemi

saç çizgisinin önemi

Saç çizgisi; alın ile saçın başlangıç noktası olan hattın birleştiği çizgi olarak tanımlanabilir. Saç çizgisinin doğru belirlenmesi ve tasarımı saç ekimlerinde büyük önem taşır.  Saç ekimi işleminin başarısını gösteren ve istenilen doğal sonucun büyük oranda yakalanmasını sağlayan en önemli faktör ise saç çizgisidir.Saç çizgisi ve çizgiye ekilen saçların yoğunluğu yüze uygun şekilde tasarlanmalı, ekim işleminin de saçların çıkma yönüne doğru yapılmalıdır. Saç çizgisi tasarlanırken yapılan hataların telafisi oldukça zordur.

Ön Saç Çizgisi Tasarımı

Saç ekimlerinde oldukça önem taşıyan saç çizgisi tasarımı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kişiler arası yüz şekli farklılıklarından dolayı standart bir ölçüm uygulanması söz konusu olamaz. Ön saç çizgisi tasarlanırken hesaba katılması gereken diğer değişkenler; anatomik kafa yapısı, kişinin yaşı ve greft miktarıdır.

Saç çizgisi ölçümüne iki kaş arasından başlanır. Ön saç çizgisi için ortalama alın genişliği 7 cm olarak kabul edilir. Ancak bu değer, kullanılabilecek greft sayısına ve kişinin yüz yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Alın bölgesi kafa yapısı, yaş ve greft miktarı göz önüne alınarak işaretlenir. Alın açıklığına, genişliğine, şakakların büyüklüklerine ve alın kırıklıklarının başladığı noktaya dikkat edilerek; çok sivri olmamak kaydıyla V şeklinde ya da biraz daha oval gelecek olan ön saç çizgisi belirlenir.

Ön saç çizgisinde saçların dizilişi

Göz hizasında ve ön tarafta yer alan saç çizgisinde, greftlerin ekim yönü ve açıları da en az saç çizgisinin tasarlanması kadar önemlidir. Bu bölgeye ekilen greftler dümdüz bir sıra halinde ekilemez. Naturel ve estetik bir görünüm yakalamak için saç telleri karışık ve doğal bir sistemde sıralanmalıdır. Ön saç çizgisinde girintileri ve çıkıntıları olan, asimetrik bir dağınıklık yakalanmalı, kişinin doğal saç çizgisine benzemelidir.

Şakak bölgesi ele alındığında ise; doğallığı tamamlamak için bu bölgede hafif bir girinti oluşturulmalıdır. Çünkü; saç dökülme sorunu olmayan ve ergenlik çağını aşmış her yetişkin erkeğin şakak kısmında bu şekilde bir girinti bulunmaktadır. Saç çizgisi ve şakak kısmına ekilen her greftin çıkış yönleri aynı olmalıdır.

Kadınlarda ön saç çizgisi

Kadınların saç çizgisinin erkeklere oranla daha geride olmasının sebebi kalıtımsal özellikler ve kadın tipi saç dökülmesidir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kadınlarda işlem  yapılmadan önce ön saç çizgisindeki dökülmenin durduğundan emin olunmalıdır. Çünkü saç çizgisinde devam edilen dökülmeler saç ekimi işleminin başarısı olumsuz etkiler.

Last modified: September 19, 2018

Leave a Reply