Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekiminden Sonra Ben

Saç ekiminden sonra nelere dikkat edilmesi gerektiği ve uygulamanın rutinlerimizi nasıl etkileyeceği oldukça merak ediliyor. Operasyonun kısa ve uzun vadelerde herhangi bir konuda engel teşkil edip etmeyeceğini sormak ve bilmek güvende hissetmenin gerekliliklerinden biridir. Bu nedenle Hairtransland’e başvurarak saç ekimi hakkında detaylı bilgi alan danışanlarımızın en çok merak ettikleri ve sordukları soruları sizler için derledik.

saç ekiminden sonra ben

Saç ekiminden ne kadar süre sonra yemek yiyebilirim? 

Saç ekimi işleminde hastaya genel anestezi uygulanmadığı için operasyon öncesinde ya da sonrasında yemek yenmesinin hiçbir sakıncası yoktur.

Beslenme konusunda nelere dikkat etmem gerek?

Operasyondan sonraki süreçte de hastaya uygulaması gereken özel bir diyet programı ya da dikkat etmesi gereken bir besin grubu listesi verilmez. Hasta, saç ekiminden sonra da beslenme alışkanlıklarına aynı şekilde devam edebilir.

Saç ekiminden ne kadar süre sonra alkol alabilirim?

Saç ekimi işleminden sonra yeni saçlarınıza kavuşmanız 2,5-4 ay arası gibi bir süre alacaktır. Bu sürenin ilk ayında, alkolden uzak durmak en doğrusudur.

Saç ekiminden ne kadar süre sonra sigara içebilirim?

Ekim günü ve ekimin ertesi günü sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. Ancak ekimden 2 gün sonra sigara kullanımına devam edebilirsiniz. İyileşme sürecinin hızlanması için saç ekiminden sonra sigara kullanımının azaltılması hatta mümkünse kesilmesi en doğrusu olacaktır

Saç ekiminden sonra spor yapabilir miyim?

Saç ekimi yaptıran kişilere 1 ay süresince kendilerini çok yormaları, ağır işler yapmaları ve spor yapmaları önerilmez. Operasyondan 1 sonra günlük spor rutininize geri dönebilirsiniz. Kafa bölgesine darbe alma ihtimaliniz olan (kick boks ya da boks gibi) bir sporla uğraşıyorsanız 45 gün beklemeniz daha doğru olacaktır.

Saç ekiminden ne kadar süre sonra cinsel ilişkiye girebilirim?

Operasyondan sonra 2 hafta süresince cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez.

Saç ekiminden ne kadar süre sonra tıraş olabilirim?

Saç ekiminden sonra saç tıraşı yapılırken, 6 ay süreyle ustura ve tıraş makinesi gibi kafa bölgesinde baskı oluşturan aletlerin kullanımı önerilmez. Ekim işleminden 1 ay sonra kafa derisine değimeyecek şekilde makasla tıraş olunmaya başlanabilir.

Saç ekiminden ne kadar süre sonra denize girebilirim?

Deniz, havuz, sauna ve hamam saç ekimi hastaları için enfeksiyon riski taşır. Bu riski önlemek için 3 hafta süreyle bu tip aktivitelerden uzak durulması önerilir.

Ekim sonrası saç köklerimin zarar görmemesi için başka nelere dikkat etmeliyim?

Saç ekiminden sonra ekim alanındaki köklerin zarar görmemesi için uyurken sırtüstü yatılmalı mümkünse boyun altına seyahat yastığı (rulo haline getirilmiş havlu) yerleştirilmelidir. Operasyondan sonra en az 2 hafta süreyle bol yakalı, önden fermuarlı ya da düğmeli kıyafetleri tercih etmek donör ya da nakil alanının zarar görmesini engelleyecektir.

Saç ekimi işleminden sonra en az 2 hafta süreyle fazla soğuk ya da fazla sıcağa maruz kalınmamalı, ekim alanı güneş ışığından korunmalıdır.

Last modified: September 19, 2018

Leave a Reply