Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

PRP (Kök Hücre Tedavisi)

PRP nedir?

Açılımı “Platelet Rich Plasma” olan PRP, kök hücre tedavisi olarak bilinmektedir. “Trombosit yönünden zengin plazma” anlamına gelen PRP, birçok tıp dalında iyileşmeyi uyarmak için kullanılır. Bir tedavi yöntemi olan PRP, ilaç değildir ve herhangi bir ilaç içermez. Kök hücre tedavisinde; tedavinin uygulanacağı kişiden alınan kan, özel filtreler ve santrifrüj cihazı yardımıyla ayrıştırılır. Bu ayrıştırma sonucunda elde edilen trombositten zengin plazma, iyileşmesi ve canlanması hedeflenen noktalara enjekte edilir. Kök hücre yöntemi sonucu elde  trombosit yoğunluğunun, kanda bulunan trombositten 2-4 kat daha fazla olması sebebiyle daha hızlı ve etkin sonuç alınır.

PRP nasıl uygulanır?

PRP tedavisinde, hastadan alınan ihtiyaca yönelik miktarda 8-20 cc aralığında alınan kan santrifüj cihazında kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositler yönünden zenginleştirilmesidir. Trombosit yönünden zenginleştirilen sıvı bilinçli hasar yaratılarak tedavi alanına yeniden enjekte edilir.  Tormbositler büyüme faktörü de barındırdığından enejkte edildiği alanda iyileşme ve gençleşme sağlar.

PRP tedavisi hangi alanlarda kullanılır?

Genel olarak tedavi amacıyla kullanılan kök hücre tedavisi, PRP işlemi olarak da bilinmektedir. Kök hücre tedavisi kullanımı dental alanda, ortopedi ve fizik tedavide, dermotolojide iyileşmeyen yara tedavilerinde ve daha pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Kullanıldığı alanlar arasında; plastik cerrahi ve medikal estetik de bulunan PRP, diğer alanlarda olduğu gibi saç ekimi tedavisi ile birlikte uygulandığında da oldukça verimli ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca saç ekimi de kök hücre tedavisi ile desteklenebilen ve desteklendiğinde çok daha etkili sonuç elde edilen bir uygulamadır.

prp kök hücre tedavisi

Saç Ekimi ve Saç Bakımında PRP’nin Önemi

Saç tedavisi alanında kullanılan PRP, saç kaybını azaltmak ve saç köklerini güçlendirip kaliteli hale getirmek amacıyla uygulanır. Saç ekiminde kullanılan köklerin kalıcılığını da garantileyen kök hücre tedavisi, ekim işleminin neden olduğu yaraların iyileşmesini ve saç büyüme sürecinin hızlanmasını sağlar. Ayrıca kök hücre tedavisi ile desteklenen saç ekim işlemlerinde, gücünü ve sağlıklı yapısını kaybedip kaliteli saç üretemeyen saç kökleri de gençleştirlip güçlü hale getirilebilir.

PRP, hastanın kendi kanından elde edilen bir tedavi yöntemi olduğu için alerjik reaksiyonlara sebep olmaz. Kök hücre tedavisi saç ekimini iki farklı şekilde destekleyebilir. Bunlardan ilki; donör bölgeden alınan saç köklerinin nakil bölgesine yerleştirilmeden önce kökhücre destekli bir sıvı içerisinde bekletilme yöntemidir. Bu kullanım şekli ile donör bölgeden alınan saç köklerinin zayıflamasını engelleyen PRP, greft kayıplarının da önlenmesinde etkin rol oynar. Ayrıca ekilmeden önce kök hücre içerikli sıvıda bekletilen kökler, nakil alanına çok daha kolay adapte olurlar. İkinci yöntem ise; saç ekimi sonrasında saç derisine uygulanan PRP işlemidir. Saç derisine enjekte edilen trombosit yönünden zengin plazmalar hücre yenilenmesini destekler. Sadece nakil ya da donör bölge üzerinde değil, kaliteli saç üretme özelliğini kaybetmiş tüm saç kökleri gençleştirilip güçlü hale getirilebilir.

Last modified: October 19, 2018

Leave a Reply