Contact
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekimi Terimleri: Greft Nedir?

greft nedir

Saç Ekiminde Greft

Greft terimi saç ekimi alanında sıkça duyacağınız kelimelerin başında gelmektedir.  Greft, sadece saç ekiminde değil; cerrahi ve diş hekimliği gibi tıbbın birçok alanında kullanılır, kullanıldığı alanların hepsinde farklı anlamlar taşır.

Tıp Terimleri Sözlüğü’nde; “1. Açı, 2. Yaralı yere eklenen parça, 3.Yama dokusu” olarak açıklanan greft; vücudun herhangi bir bölgesinden farklı bir bölgesine transfer edilmek üzere, damar ve sinir bağlantıları olmadan alınan dokulara verilen isimdir.

Greft terimi saç ekimi alanında kullanıldığında, donör bölgeden alınarak nakil alanına ekilmek üzere hazırlanan doku parçaları anlamında kullanılır. İçerisinde saç kökleri ve bir miktar deri barındıran bu doku parçaları, içerdikleri saç kökü sayısına ve deri miktarına göre farklı çeşitlere ayrılırlar. Saç ekimi işleminde genellikle ense bölgesinden sağlanan greftler, farklı büyüklüklerde olup içerisinde ikili, üçlü, dörtlü ve beşli saç kökleri barındırabilir.

Genel algının aksine saç ekiminde kullanılan greft terimi, saç kökü sayısı anlamına gelmez. Bu nedenle önemli olan kaç doku parçası ekileceği değil, doku parçalarının içerisinde kaç adet saç kökü olduğudur. Örneğin; 1000 greft 2000-5000 adet saç kökü barındırabilir.

Greft Nasıl Hesaplanır?

Saç ekimi işleminden önce kişinin kaç grefte ihtiyacı olduğu belirlenir. Uzman doktor tarafından yapılan hesaplamadan sonra donör bölgeden alınan greftler, ekim alanına nakledilir.

Greftler de kişiden kişiye farklılık gösteren özelliklere sahiptir. Kişinin saç teli, kafa derisi yapısı, donör bölgenin ihtiyacı karşılayabilecek miktarda saç teli içeren grefte sahip olması, greft hesaplanmasında ve alımında belirleyici etkenlerdir. Saç ekimi işleminin başarısı büyük oranda etkileyen faktörlerden biri olan greftler, kullanılacak saç ekimi tekniğine uygun şekilde toplanmalıdır.

Greft Alımından Sonraki Süreç Nasıl Olmalı?

Saç köklerini barındıran doku parçalarının toplanması ve saç köklerinin ekilmeleri olmak üzere iki aşamadan oluşan saç ekimi işlemi sırasında; toplanan doku parçaları ekim zamanına kadar bekletilir. Ekim anına kadar yaklaşık 2-3 saat süresince canlı kalabilen greftler, özelliklerini kaybetmemeleri ve herhangi bir zarar görmemeleri için özel bir solüsyon içerisinde muhafaza edilir. Bu sayede greft kaybı minimuma indirilir.