Contact
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekiminin Ardından: Şok Dökülme

şok dökülme

Şok dökülme nedir?

Şok dökülme; nakil alanına yerleştirilen saç tellerinin geçici olarak dökülmesidir. Ekim yaptırmak isteyen herkes şok dökülme hakkında bilgilendirilmelidir.Şok dökülme için kesin bir zaman dilimi verilemese de; genel olarak saç ekimi işleminden sonra 1-3 ay arasında gerçekleştiği gözlenir. Genel olarak 2 haftalık bir süreç içinde gerçekleşip tamamlanan şok dökülme, kişiye göre değişiklik gösterir. Saç ekiminden sonra yaşanılan saç dökülmesi son derece normal bir durum olmasının yanı sıra tamamen geçicidir.

Saç ekimi işlemlerinden sonra gerçekleşen şok dökülme bir kez yaşanan bir süreçtir. Bu süreç yaşandıktan sonra nakil olan saç köklerinde yeni bir dökülme ya da saçların yeniden seyrekleşmesi söz konusu değildir. Saç ekimi işlemlerinde donör bölgenin ense kısmı olmasının sebebi, bu alandaki saçların erkeklik hormonunun sebep olduğu dökülmelerden etkilenmemeleridir. Dolaysıyla ense kısmından alınan saç kökleri, saç ekiminden sonra da dökülmeye karşı dirençlerini korurlar.

Şok dökülmenin sebebi nedir?

Saç kökleri konusunda 3 aşamalı bir döngüden bahsedebiliriz. İlk aşama; büyüme, ikinci aşama; bekleme, üçüncü aşama ise;dökülme sürecidir. Doğumdan itibaren gerçekleşmeye başlayan bu üç aşamalı döngü, hayatımız boyunca aynı şekilde tekrarlanır. Saç ekimi işlemi sonrasında yaşanılan şok dökülmenin sebebi; ekilen greftlerin yeni bir büyüme döngüsü başlatabilmesidir. Nakil alanına yerleştirilen greftler yeni yerlerine adapte olduklarında başlayan şok dökülme süreci, kaliteli saç üretimine zemin hazırlar.

Bazı kişilerde %10 oranında görülen şok dökülme, bazı kişilerde %90 oranında seyredebilir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren şok dökülme, saç ekimi işleminin başarısızlıkla sonuçlanacağının göstergesi değildir.

Şok dökülme döneminde dikkat edilmesi gerekenler

  • Sağlıklı beslenme
  • Bol su tüketimi
  • Saç ekimini gerçekleştiren uzmanın önerdiği şampuanı ve ürünleri önerilen şekilde kullanmak
  • Sigara, alkol, kafein tüketimini mümkün olduğunca durdurmak
  • Ağır sporlardan ve aşırı terlemeye sebep olacak durumlardan kaçınmak

 

Şok dökülme süreci sonlandıktan yaklaşık 1 ay sonra yeni saçlar çıkmaya başlar. Yavaşça büyümeye başlayan yeni saçlar, her geçen gün çoğalarak uzamaya devam eder. Saç ekimi işlemi, tamamen sonuç vermesi 1 yılı bulan bir süreçtir.