Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekimi Zararlı Mıdır?

saç ekimi zararlımıdır

Uzman olan yerlerde saç ekimi yaptırın

Korku ve kuşku içeren “Saç ekimi zararlı mı?” sorusu, saç ekimi yaptırmayı isteyen kişilerin sorduğu soruların başında geliyor. Bu korkunun genel sebeplerinden biri iğne korkusu diğeri ise; konuya ilişkin kulaktan kulağa yayılan bilgi kirliliğidir. Uzman kişilerce  ve gerekli standartlara uygun şekilde gerçekleştirdiği takdirde saç ekimi zararlı olabilecek bir uygulama değildir. Gelişen teknoloji ile birlikte ağrı ya da acı duymadan saç ekimi yapmak artık çok daha kolay hale gelmiştir. 

İğne korkusu olan hastaları düşünülerek tasarlanan iğnesiz anestezi cihazı ile bu korkuya çözüm getirebilse de bilgi kirliliğini çözmek maalesef bu kadar kolay değildir. Hastalar tarafından bilinmesi gereken en önemli husus, saç ekimi işlemi konusunda uzman kişilerce yapılıp, operasyon sonrası önerilerine uyulursa saç ekiminin herhangi bir zararı olmayacağıdır. Ancak, uzmanı olmayan yerlerde ve kişilerce yapılan saç ekimleri ciddi komplikasyonlarla sonuçlanabileceği gibi hasta için çok sakıncalı durumlara da sebebiyet verebilir. Bu sebeple, saç ekimine karar vermeden önce işlemi yapacak kişi ve yer konusunda detaylı şekilde araştırılıp karar verilmesi gerekmektedir.

Saç Ekimi Riskleri

  • Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan saç ekimleri sonrasında en sık görülen komplikasyonlardan biri alerjik reaksiyondur. Kaşıntı ile kendini gösteren alerjik reaksiyon zamanla azalarak geçecek olsa da hasta için oldukça konforsuz bir süreç yaşanmasına neden olur.
  • Ekim alanında ya da donör bölgede ödem oluşabilir.
  • Saç ekimi işlemi anestezi uygulanarak yapılan bir işlem olduğu için bilinçsizce yapıldığı takdirde, kalıcı tahribata neden olabilir.
  • Hasta, ekim sonrası şiddetli ağrı yaşayabilir.
  • Uygulama alanında kanama meydana gelebilir. Açık yaralardan kaynaklanan bu kanama ciddi bir enfeksiyon sorununa yol açabilir.
  • Saç kökleri nakil alanına doğru açı ile yerleştirilmediği takdirde çokyapay ve başarısız görünen bir sonuç alınabilir. Saça doğru açıyı vermek uzmanlık isteyen bir işlemdir.
  • Saç ekimi hatalı ve bilinçsizce uygulanırsa operasyon sonrasında nakil alanında saç çıkmayabilir.
  • Saç ekimi öncesinde düzenli kullanılan ilaçlar varsa ve uzmanınız bu konu hakkında bilgilendirilmezse sağlığı tehdit eden ciddi riskler oluşabilir. hasta, operayona girmeden önce tıbbi geçmişi hakkında mutlaka bilgi vermelidir.
  • Saç ekiminden sonra uzmanın tavsiyelerine uymamak da sorun teşkil eder. Saçlar önerildiği şekilde yıkanmalı ve işlem bölgesine gereken özen gösterilmelidir.
Last modified: August 27, 2018

Leave a Reply