Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Kol Germe Ameliyatı – Brachioplasti

kol germe ameliyatı

Kollarda deri sarkmasının nedenleri

Deri esnekliği ve kalınlığı zaman içinde zaman içerisinde azalabilir. Çeşitli etkenler vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi kollarda da deri sarkmasına neden olabilir. Kol bölgesinde yaşanan deri sarkmaları, kol germe ameliyatı ile giderilebilmektedir.

Özellikle hızlı ya da yoğun yaşanan kilo kaybı, cildin elastikiyet kaybı, deri altı yağ dokusunda azalma ve bu gibi durumlara eşlik eden yer çekimi etkisi özellikle üst kolların iç ve arka yüzeylerinde deri sarkmalarına neden olabilir.

Kol germe ameliyatı planlaması ve hasta değerlendirmesi

Sarkma derecesi ve deri altı yağ dokusu miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kol germe operasyonlarında deri sarkma oranı ve deri altı yağ dokusu kalınlığına bağlı olarak kullanılacak tekniğe karar verilir. Özellikle kilo alıp vermeye bağlı olan vakalarda deri kalınlığı ya da deri altı yağ dokusu kalınlığı söz konusu olabilir. Daha estetik bir sonuç almak için bu gibi durumlarda önce liposuction uygulanarak kalınlığın inceltilmesi gerekmektedir. Bazı hastalarda deri bolluğu koltukaltı bölgesi ile sınırlı olabilir. Çoğu kişide deri sarkması, dirseğe kadar uzanabilir.

Brachioplasti operasyonları, hasta genel anestezi altındayken gerçekleştirilir. Kol içine yapılması gereken kesinin uzunluğu toparlanması gereken deri miktarına bağlıdır. Kol kasları ve yağlı doku şekillendirildikten sonra kesiler çıkarılabilir ya da kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılır.

Kol germe ameliyatından sonra iz kalır mı?

Genellikle kolun iç kısmında, koltukaltından dirseğe doğru uzanan ince bir iz kalabilir. İz, erken iyileşme döneminde belirgin, kızarık ve kabarık olabilir ancak 6. ayın sonunda belirsizleşmeye ve silinmeye başlar. Bu izlerin kolun arka ve ön tarafından bakıldığında fark edilmesi söz konusu değildir. Operasyon sonrasında 1 ay süreyle kolların hareketini kısıtlamak ameliyat izinin genişlemesini engelleyecektir.

Operasyon sonrasında 1 hafta süreyle hafif uyuşukluk hissedilmesi, kollarda şişlik ve morlukların meydana gelmesi normaldir. Operasyonun etkileri 1 hafta içerisinde gerileyerek son bulur. Operasyon sonrası 1 hafta içerisinde günlük rutine dönülebilir ancak zorlayıcı ve yorucu aktivitelerden kaçınmak gerekir.  1 ay süreyle ağır sporlardan ve yorucu bedensel aktiviteler yapmaktan kaçınılmalıdır. Operasyon sonrası sağlıklı beslenme, boyu kilo kontrolü ve kol egzersizleri uygulanarak ameliyattan alınan sonucun korunması mümkündür.