Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Meme Büyütme Estetiği – Göğüs Büyütme

Meme büyütme estetiğinde önemli detaylar

Her yıl binlerce kadın küçük ya da asimetrik göğüs şikayetiyle bir plastik cerrahi uzmanına başvurarak meme büyütme estetiği yaptırmak istiyor. 9-14 yaş aralığında gelişmeyen başlayan göğüsler, kadın vücudunun güzellik unsurlarından biri olmasının yanı sıra kadın psikolojisi ve özgüveni üzerinde de büyük bir etkiye sahip…

18 yaş itibariyle yaptırılabilen göğüs büyütme operasyonu, göğüslerin hacmini ve dolgunluğunu arttırmak için meme dokusu altına silikon protez yerleştirilmesi temeline dayanıyor.

 

meme buyutme estetigi

Meme dokusunun gelişmemesi, aşırı kilo verme sonucu göğüslerin küçülmesi, bazı kadınlarda emzirme dönemi sonrası göğüslerin küçülmesine neden olan involüsyon, meme kanseri nedeni ile yaşanan göğüs kaybı gibi durumlar kadıların meme büyütme estetiğine yönelmesine neden oluyor.

Göğüs büyütmede protez alternatifleri ve yerleşim yeri

Meme protezleri pek çok farklı alternatife sahiptir. Şekillerine, içeriklerine ve  yüzeylerine göre farklılık göstermelerinin yanı sıra en, boy ve yükseklikleri açısından da farklı çeşitlere sahiptir. Şekillerine göre; yuvarlak ve damla (anatomik) olarak ikiye ayrılan meme protezleri, yüzey olarak düz ve pütürlü olmak üzere iki alternatiften oluşur. İçeriklerine göre incelendiklerinde ise; serum fizyolojik ve silikon dolgulu alternatifler mevcuttur.

Protezin büyüklüğü seçilirken hastanın  göğüs kafesi (genişliği ve uzunluk açısından), meme dokusu ve ulaşmak istediği meme büyüklüğü göz önüne alınır. Tüm bu parametreler doğrultusunda uygun şekilli ve boyutlu proteze hasta-doktor işbirliği ile karar verilmelidir. Operasyon hakkında yapılan ön görüşmeler sırasında asta ne istediğini net olarak doktoruna anlatırken, doktorun önerilerini de göz önünde bulundurmalıdır. Bu nedenle her cerrahi operasyonda olgu gibi meme büyütme operasyonlarında da hasta-doktor iletişimi son derece önemlidir.

Silikon protezlerin nereye yerleştirileceği de hasta-doktor iletişim ile karar verilmesi gereken konulardandır. Kol altı, meme başı, meme altı ve bazı durumlarda göbek deliğinden yerleştirilebilen silikon protezler; kas altı, kas üstü, meme altı, kas zarı altı bölgelerine yerleştirilebilmektedir. Rahat ve uzun süreli kullanımın yanı sıra olası komplikasyonlarla karşılaşmamak adına; hekiminizin  önerilerini göz önünde tutarak karar almak faydalı olacaktır.

Meme büyütme ameliyatından sonra

Göğüs büyütme operasyonları hasta genel anestezi altındayken uygulanır. Göğüslere yerleştirilen silikon implantlar, çevre dokulara baskı yaptığından, 1 hafta süresince ağrıya sebep olabilir. Operasyon sonrası doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar, yaşanan ağrı problemlerini giderir.

Gıda ve sıvı tüketimine, operasyondan 6 saat sonra başlanır. Doktorunuz sakınca görmezse,ilk pansumandan sonra duş alınabilir. Operasyondan 7-14 gün sonra çok yorucu ve zorlayıcı olmayan günlük rutinler dönülebilir. Operasyon sonrası ilk bir ay  süreyle kolların çok zorlanmaması ve ağır sporlardan kaçınılması gerekir. Ameliyattan sonra 8 hafta süresince sauna, hamam ya da solarium gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır.