Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Mide Botoksu ile Cerrahisiz Obezite Tedavisi

Avrupa ve Amerika’dan sonra Türkiye’de uygulanmaya başlayan mide botoksu, obezite tedavisinde kullanılan cerrahisiz bir yöntem olmasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Migren, hiperhidroz ve anti-aging tedavilerinde kullanımı ile bilinen botoks maddesi, artık zayıflama konusunda da yardımcı oluyor.

Endoskopik olarak gerçekleştirilen mide botoksu, ortalama olarak 20-30 dakika içinde tamamlanabiliyor. Ağız yolundan mideye ulaşıldıktan sonra açlık hormonun en yoğun şekilde salgılandığı mide fundusuna botoks maddesi enjekte ediliyor. Mide botoksu işleminin etkili olabilmesi için botoks maddesinin midenin büyük bir bölümüne enjekte edilmesi gerekiyor. Mide botoksu için kullanılan botox miktarı, cilt gençleştirme işleminde kullanılan botox miktarının 100 katı daha fazla kullanılıyor. Hastaya operasyon öncesinde verilen sedasyon sayesinde acı, ağrı veya rahatsızlık hissedilmiyor. Operasyonun ardından 2 saat hastanede dinlenen hasta, bu süre sonrasında evine gidebiliyor.

mide botoksu

Mide botoksunun etkileri

Mide botoksu, uygulamadan 3-7 gün sonra etkilerini göstermeye başlıyor. Botoksun vücut üzerindeki etkisi ise toplam 6 ay sürüyor. Mide kaslarına uygulanan botox, midenin düz kasları üzerinde etkisini gösteriyor. Botoxa maruz kalan kasların kasılma kapasitesinde düşüş meydana geliyor. Örneğin ;operasyon öncesinde tüketilen gıdaları kasılarak 2-3 saatte işleyen ve 4- 4 buçuk saatin sonunda dışarı atan mide kasları, müdahale sonrasında bu süreci 10-12 saatte tamamlıyor. Tedavi; açlık hormonu seviyesinin düşmesini, iştah azalmasını, tüketilen gıda miktarının azalmasını, alınan gıdadan mideden çıkış süresinin uzamasını ve tokluk süresinin uzamasını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Tedavi sonrası uygulanan diyet ve egzersiz programlarının desteği ile hastanın yeni bir beslenme alışkanlığına ve hayat düzenine kavuşmasına yardımcı oluyor. Mide botoksu, operasyon sonrası düzenli egzersiz ve diyet programı kombinasyonu ile bir araya geldiğinde 6 ay içerisinde 4-20 kilo arasında kilo verilmesi mümkün oluyor. Çoğu hasta enjeksiyon ile genelde tek seansta istenilen kiloya ulaşabiliyor. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda  6 ay aralıkla ikinci ve üçüncü enjeksiyonlar gerçekleştirilebiliyor. Enjeksiyon toplamda maksimum 3 kere gerçekleştirilebiliyor.

Mide botoxu, cerrahi bir yöntem olmasa da endoskopik bir girişim olduğu ve mideye uygulanan bir enjeksiyon söz konusu olduğu için mutlaka uzman bir doktor tarafından uygulanması gerekiyor. Botoks maddesi, 6 ay sonrasında etkisini kaybettiği için kalıcı bir yan etki riski taşımıyor. Ayrıca lokal olarak uygulanan botoksun vücudun farklı bir bölgesine dağılmadığı da pek çok klinik çalışma ile kanıtlanmış durumda.

Mide botoksu sizin için uygun mu?

Kilo vermeyi oldukça kolaylaştıran, üstelik de cerrahi olmayan bir yöntem fazla kilolarından şikayeçi olan pek çok kişi için oldukça cazip görünüyor. Peki, siz bu uygulama için uygun musunuz? Uzmanlar mide botoksuna uygun olan ve olmayan hasta profilini şu şekilde sınıflandırıyor: Cerrahisiz mide botoxu tedavisi; vücut kitle endeksi 35’in altında olan, fazla kilolardan şikayetçi, mide sorunu ya da botoks alerjisi olmayan, daha önce kilo vermeyi denemiş fakat zayıflama sürecini olması gerektiği şekilde yönetememiş olan, diyet ve egzersiz programlarına uymakta zorlanan, sağlık problemleri kilo kaybına engel olan ve obezite cerrahisi nden çekinen hastalara uygulanabiliyor.

Uygulama için alt yaş sınırı bulunmayan tedavi, yaş itibariyle gelişen belirli besin eksiklikleri ve botoks maddesinin vücut tarafından tolere edilmesi zorlaştığı için 60 yaş üzerindeki hastalara önerilmiyor. Ayrıca; botoks alerjisi, on iki parmak bağırsak veya mide ülseri, mide varisi, diyabet, hipertansiyon, gastrit, kronik böbrek yetmezliği bulunan hastalara, endoskopik inceleme sırasında patolojik bulguya rastlanması veya vücut kitle endeksinin 35’in üzerinde olması durumlarında mide botoksu uygulanamıyor.

Mide botoksunun avantajları

  • Müdahale ile fazla kiloların %40 kadarından 6-8 ay içerisinde kurtulmayı mümkün kılıyor.
  • İdeal kiloya ulaşma sürecini büyük oranda kolaylaştırıyor
  • Kilo verme ile birlikte obeziteye bağlı gelişen hastalıkların da düzelmesinde etkili oluyor.
  • Etkisi maksimum 6 ay sürdüğü için yüksek güvenlik profili sağlıyor.