Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edin!

saç ekimi sonrası

Hastanın saç ekimi sonrası dikkat etmesi gereken noktalara özen göstermesi ekim sonucunu olumlu etkileyen faktörlerden biridir. Uzmanın uyarılarını ve tavsiyelerini dikkate almak, ekim bölgesine ve donör bölgeye gereken özeni göstermek hem iyileşme sürecini hızlandıracak hem de hastayı herhangi bir hayal kırıklığından koruyacaktır.

Saç ekimi cerrahi operasyonlar sınıfına girmesine rağmen, iyileşme süreci bakımından ele alındığında hasta açısından oldukça konforlu bir süreç sunar. Operasyon kaynaklı meydana gelen minimal doku hasarları ve ödem gibi yan etkiler, hastanın özeni ile de desteklendiğinde 4-5 gün gibi kısa bir süre içerisinde iyileşir. Hastanın günlük rutinlerine ve iş hayatına dönmesi, operasyondan sonra 7 gün içerisinde gerçekleşebilir. Peki, saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi sonrası uyku

Saç ekim işlemi hastanede kalmayı gerektiren bir uygulama olmadığından, işlem sonrası hasta evine gönderilir. Hasta yurt dışından geldiyse, operasyon sonrası dinlenmesi için oteline yerleştirilir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli kural; ilk 48 saat süresince, ekim yapılan bölgeye her türlü temastan kaçınılmasıdır. Saç ekimi işlemi yapılan bölge, gece uyurken yastık ve yorgan gibi saç köklerine zarar verebilecek her türlü unsurdan ve temastan korunmalıdır. Uyurken sırt üstü yatılmalıdır. Saç ekimi işlemi sonrasındaki 15 gün, sert ve küçük yastıkta yatılması önerilir, hastanın ekim işlemi için kıl köklerinin alındığı ense bölgesinin üzerine yatmasında hiçbir sakınca yoktur.

Saç ekimi sonrası giyim

Saç ekimi yaptıran hastalara işlemden sonraki 15 gün boyunca, geniş yakalı, fermuarlı ya da gömlek gibi kıyafetler giyinmeleri önerilir. Bunun sebebi kıyafet değişikliği esnasında kıl köklerinin zarar görmesini ve ekilen köklerin temas sonucu yerlerinden çıkmasını  engellemektir. Operasyon sonrasında üst kısmı sert ve ekim alanına temas etmeyen bir şapka kullanılarak, ekim yapılan bölge güneş ışığı ile direkt temastan korunmalıdır.

Saç ekimi sonrası saç bakımı

Saç ekimi işlemi sonrası, doktor izin vermediği sürece bölge hiçbir şekilde suyla temas etmemelidir. Su, enfeksiyon riskini meydana getirebilir. Operasyon sonrası su ile ilk temas 3. günde, uzman kontrolü altında gerçekleşir. İlk yıkamayı yapan uzman tarafından, sonrasında saçların nasıl yıkanması gerektiği detaylı şekilde anlatılır. İlk yıkama sonrasında gerçekleştirilen yıkamalarda doktorunuz tarafından kullanmanız önerilen şampuan ve losyonlar kullanılmalıdır. Saç ekimi işleminden sonra 15. gün itibariyle, saçlar kazıtılmamak şartıyla makasla kestirilebilir. Saç ekiminden sonra belli bir süre boyunca ekilen kökler,  saç kurutma sırasında kullanılacak olan havlu ya da kurutma makinesinden dahi zarar görebilir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği süre boyunca saçların doğal halinde kurumasına izin vermek gerekmektedir. Ekim işleminden sonra her türlü kuaförlük hizmeti alınabilmesi için 8 ay beklenmesi en doğrusudur

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar

  • Saç ekimi işlemi sonrası ilk 7 gün, antibiyotik kullanımı gerektiği için alkol alımı kesinlikle yasaktır.
  • Saç ekimi işlemi sonrası ilk 3 gün, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımı kesinlikle yasaktır.
  • İlk bir hafta süresince operasyon kaynaklı ödemin kolayca gerileyebilmesi içi başı çok eğmemek, dik tutmak gereklidir.
  • Yine operasyon kaynaklı olan kabuklanmalara hiç bir şekilde elle müdahale etmemeli ve kendiliklerinden düşmeleri beklenmelidir.
  • Operasyondan sonra özellikle ilk 15 süresince aşırı yorucu her türlü aktiviteden, ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Vücut yorgunluğu yeni nakledilmiş köklerin zayıflamasına ve güç kaybetmesine yol açarken terlemek de yine saç köklerinin zarar görmesine neden olur.
  • Operasyondan sonra 15 gün süresince hamam, sauna, solarium, havuz, deniz gibi enfeksiyona yol açabilecek aktivitelerden uzak durulmalıdır.
  • Özellikle ilk 1 ay süresince stres, panik, endişe gibi olumsuz duygu durumlarından kaçınmak gereklidir.

Saç Ekimi Sonrası İlk Pansuman 

  • Greft alım işleminin yapıldığı alan, operasyon sonrası pansumanla kapatılır.
  • Saç ekim operasyonu sonrasında bölgede sızıntıların olması normaldir.
  • Saç ekim işlemi ardından ilk kontrol ve pansuman operasyonun ertesi günü gerçekleştirilir.

Saç ekimi öncesi yapılması gerekenler için tıklayınız.

Last modified: April 16, 2019

Leave a Reply