Contact
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekimi Saç Dökülmesini Durdurur Mu?

saç ekimi ve saç dökülmesi

Mevcut saç çizgisinden memnun olmayan, saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler için en konforlu çözümlerden biri saç ekimi işlemi. Genetik faktörler, stres, çevresel etkiler, bazı iç hastalıklar ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, kozmetik nedenler sebebiyle yaşanan saç kayıplarını gidermek için en etkili yöntemlerden biri olan saç ekimi işlemi; özgüveni geri kazandırmanın yanı sıra istediğiniz saç stiline de kavuşmanızı sağlıyor.

Saç ekimi saç dökülmesini engeller mi?

Saç dökülmesini tamamen durdurmak mümkün olmasa da, yavaşlatmak mümkündür. Saç dökülmeleri, PRP, saç mezoterapisi, ozon saç bakımı ve oksijen saç bakımı gibi çeşitli medikal yöntemlerle yavaşlatılabilmektedir. Geç kalınmış durumlarda ise; cerrahi bir müdahale olan saç ekimi işlemine başvurulur. Saç ekimi işlemi, dökülme süreci devam eden hastalar için pek uygun kabul edilmez. Çünkü işlem, mevcut saçların dökülmesini engelleyemez. Bu sebeple dökülme devam ederken yapılan saç ekimi işlemlerinden sonra oluşan yeni boşlukları doldurmak için ekim işlemini yenilemek gerekebilir. Saç ekimi ile ekilen saçlarda işlem süreçleri arasında yer alan “şok dökülme” dışında başla bir dökülme durumu yaşaması söz konusu değildir.

Saç ekiminde ikinci seans

Saç ekimine ihtiyaç duyanların geneline tek seanslık bir ekim yeterli olmaktadır. Ancak, yenileme ve düzeltme amacıyla, tek bir seansla saç açığı kapatılamayacak vakalarda ve dökülme süreci tamamlanmadan ekim işlemi yaptırmış kişilerde ikinci seansa ihtiyaç duyulur. FUE yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde ikinci seansta, ilk seanstan daha az sayıda greft ekilir. Bunun sebebi ilk seanstan dolayı donör bölgeden transfer edilebilecek greft sayısının azalmış olmasıdır.

Hasta tarafından genellikle ikinci seansın ilk seansı takiben, ertesi gün gerçekleştirilmesi istense de, iki seansın arka arkaya gerçekleştirilmesi doğru değildir. İki seans arasında en az 8 aylık bir zaman dilimi olması gereklidir. Bu şekilde ilk seansın sonuçları belirginleşmeye başlamış, yeni seansta çalışılacak alan en sağlıklı şekilde belirlenmiş olur.

Saç ekimi işlemi kaç kere yaptırılabilir?

Saç ekimi işleminin sayısı hakkında tam bir rakam vermek pek mümkün değildir. Saç ekimi için engel teşkil edecek bir sağlık sorunu söz konusu değilse ve donör alanda yeterince sağlıklı ve gereken sayıda greft olduğu sürece saç ekimi işlemi yenilenebilir.