Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekimi Saç Dökülmesini Durdurur Mu?

saç ekimi ve saç dökülmesi

Mevcut saç çizgisinden memnun olmayan, saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler için en konforlu çözümlerden biri saç ekimi işlemi. Genetik faktörler, stres, çevresel etkiler, bazı iç hastalıklar ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, kozmetik nedenler sebebiyle yaşanan saç kayıplarını gidermek için en etkili yöntemlerden biri olan saç ekimi işlemi; özgüveni geri kazandırmanın yanı sıra istediğiniz saç stiline de kavuşmanızı sağlıyor.

Kadın erkek ayırt etmeden pek çok kişinin ortak problemi olan saç dökülmesi ve saç kaybı, üzerinde bulunduğumuz coğrafyaya kadar birçok etkenden meydana gelebiliyor. Günde ortalama 100 saç teline kadar yaşanan saç dökülmesi normal kabul edilirken daha fazlası için mutlaka bir uzmana başvurmak gerektiğinin altı çiziliyor. Çünkü başlangıç aşamasında önlemi alınmayan saç dökülmeleri, uzun vadede kalıcı saç kayıpları yaşanmasına neden olabiliyor. İşte, saç ekimi tam da bu noktada devreye giriyor. Çünkü yaşanan saç kayıplarını en konforlu şekilde kalıcı olarak telafi edebiliyor.

Saç dökülmesi saç ekimi ile engellenebilir mi?

Özellikle erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedeni kısaca DHT olarak bilinen Dihidrotestosteron hormonudur. Testosteron hormonunun aktif versiyonu olarak kabul edilen DHT hormonu fazla ve hızlı salgılandığında genellikle saç köklerinde birikir. Saç köklerinin beslenmesini engelleyerek hasar görmelerine bu nedenle de yeni saç telleri üretememelerine sebep olur. Kadınlarda da 20’li yaşların sonrasında baskın hale gelebilerek erkek tipi saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesini tamamen durdurmak mümkün olmasa da, yavaşlatmak mümkündür. Saç dökülmeleri PRP, saç mezoterapisi, ozon saç bakımı ve oksijen saç bakımı gibi çeşitli medikal yöntemlerle yavaşlatılabilmektedir. Geç kalınmış durumlarda ise; cerrahi bir müdahale olan saç ekimi işlemine başvurulur.

Saç ekimi işlemi, dökülme süreci devam eden hastalar için pek uygun kabul edilmez. Çünkü işlem, gerçekleştirildiği alanda yeniden ve kalıcı olarak saçlanma sağlasa da etrafında bulunan bölgelerdeki saçlar üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Bu sebeple dökülme devam ederken yapılan saç ekimi işlemlerinden sonra oluşan yeni boşlukları doldurmak için ekim işlemini yenilemek gerekebilir. Saç ekimi ile ekilen saçlarda işlem süreçleri arasında yer alan “şok dökülme” dışında başla bir dökülme durumu yaşaması söz konusu değildir. Çünkü ekim işlemlerinde donör bölge ense bölgesidir. Burada bulunan saç kökleri, çoğu saç kaybının temel nedeni olan  DHT hormonundan dahi etkilenmeyecek yapıdadır. Bu nedenle yeni nakledildikleri alanda da dökülme riski barındırmazlar.

Saç ekiminde ikinci seans

Saç ekimine ihtiyaç duyan kişiler için  çoğunlukla tek seanslık bir ekim yeterli olmaktadır. Ancak, yenileme ve düzeltme amacıyla gerçekleştirilen müdahalelerde, saç kaybı çok geniş bir alanda olduğu için tek bir seansla saç açığı kapatılamayacak vakalarda ve dökülme süreci tamamlanmadan ekim işlemi yaptırmış kişilerde ikinci seansa ihtiyaç duyulur. FUE yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde ikinci seansta, ilk seanstan daha az sayıda greft ekilir. Bunun sebebi ilk seanstan dolayı donör bölgeden transfer edilebilecek greft sayısının azalmış olmasıdır.

Saç ekimi operasyonlarında sadece  ön görüşmelerde planlanırsa veya hastaya Perkütan saç ekimi yapılacaksa iki gün üst üste olmak üzere ekim işlemi yapılabilir. İlk saç ekimi operasyonunu yeterli görmeyen hastalar tarafından genellikle ikinci seansın ilk seansı takiben, gerçekleştirilmesi istense de; öncesinden planlanmadığı takdirde ilk saç ekimi takiben kısa süre içerisinde ikinci bir ekim operasyonunun gerçekleştirilmesi mümkün değildir. İki seans arasında en az 8 aylık bir zaman dilimi olması gereklidir. Bu şekilde ilk seansın sonuçları belirginleşmeye başlamış, yeni seansta çalışılacak alan en sağlıklı şekilde belirlenmiş olur. Ayrıca ilk ekim işleminde donör bölgede oluşmuş olan doku hasarı da tamamen iyileşmiş ve donör bölge kendini toparlamış olur.

Saç ekimi işlemi kaç kere yaptırılabilir?

Saç ekimi işleminin sayısı hakkında tam bir rakam vermek pek mümkün değildir. Çünkü saç ekimine elverişli olma durumu kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Saç ekimi için engel teşkil edecek bir sağlık sorunu söz konusu değilse, donör alanda gereken sayıda ve sağlıklı greft olduğu sürece saç ekimi işlemi yenilenebilir.

Last modified: April 16, 2019

Leave a Reply