Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Saç Ekimi Planlaması

Saç ekimi planlaması, plastik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi kişiye özel planlanması gereken prosedürlerden biridir. Operasyondan sonra elde edilen sonucun fabrikasyon bir görüntüden uzak, doğal ve hastaya özel bir görünüme sahip olması gerekmektedir.

Operasyon öncesinde hasta ile yapılan ön görüşmede saç dökülmesi tipinin belirlenmesi, donör alanın nakil için ne kadar elverişli olduğunun değerlendirilmesi, saç kökü yapısının incelenmesi ve hasta için hangi saç ekim tekniğinin daha doğru ve verimli olacağına karar verilmesi planlamanın en önemli aşamalarındandır. Ön görüşmede saç ekimi planlaması tamamen şekillenmeli, özellikle ön saç çizgisi planı hasta-doktor işbirliği ile belirlenmelidir.Saç ekimi planlaması

Saç ekimi planlaması neden önemlidir?

Saç ekimi planlaması aslında ekimin gizli kahramanıdır. Her ne kadar belirlenen tekniğin doğruluğu ve uygulanış şekli doğal görünümün anahtarı olarak bilinse de önceden doğru şekilde planlamayan her ekim çeşitli risklere ve aksiliklere açık davetiye içerir.

Analizi doğru yapılmamış, karşılaşabilinece sorunların hesaplanmadığı gelişi güzel yapılan ekimler fabrikasyon bir görünümle sonuçlanır. Bu durum kişiye özel olmaktan uzak ve yetersiz bir görünüme neden olarak hastayı mutsuz etmenin yanı sıra özgüven kaybına da sebep olabilir.

Planlamanın aşamaları

Saç dökülmesi tipi ve aşamasının belirlenmesi: Saç dökülmesinin ne kadar yoğun yaşandığı ve hala devam edip etmediğini belirlemek planlamanın kilit noktalarından biridir. Saç kaybı yaşanan alanın ne kadar grefte ihtiyaç duyduğu ve bu aşamada hesaplanır. Dökülme deva ediyorsa hasta ilerde ikinci bir ekime ihtiyaç duyabilir. Bu durumda donör alan daha dikkatli değerlendirilmeli, ikinci ekim için gerekecek köklerin muhafaza edecek şekilde hesaplama yapılmalıdır.

Donör alanın elverişliliğinin değerlendirilmesi: Donör alan belirlenir ve nakil alanının ihtiyaç duyduğu greft sayısını sağlayıp sağlayamacağı, içerdiği köklerin sağlık durumu değerlendirilir.

Ön saç çizgisi tasarımı: Hastanın yüz tipine en uygun şekilde ön saç çizgisi tasarlanır.

Kişiye özel saç ekim tekniğinin belirlenmesi: Planlamanın son aşaması ekim tekniğinin belirlenmesidir. Dökülme yaşanan bölgeler ve donör bölgede yer alan saçların sağlık durumu derinlemesine incelenir. Donör bölgede yer alan saç köklerinin nakil için uygunluğu ve ensedeki bütünlüğü, doğallığı bozmadan ne kadarının alınabileceği ve saç köklerinin hangi teknikle daha iyi korunabileceği yine tekniğin belirlenmesinde önemli rolü olan değişkenlerdir. Tüm bu değişkenler hesaplandığında bazı kişiler için FUE tekniği, bazı hastalar için de DHI tekniğinin en doğal sonucu vereceği belirlenebilir.

Last modified: September 19, 2018

Leave a Reply