Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Liposuction (Yağ Aldırma) Hakkında 10 Bilgi

Liposuction nedir?

Liposuction, diyet ya da spor gibi yöntemlerle vücuttan atılamayan bölgesel, inatçı yağ hücrelerinin cerrahi operasyon yardımıyla vücuttan alınması işlemidir. 80’li yıllardan bu yana uygulanan cerrahi yağ aldırma işlemi, sınırlı miktarda yağ alımına olanak tanır. Bu nedenle bir obezite tedavisi yada kilo verdirme operasyonu değildir. Bölgesel olarak görülen ve cerrahi olmayan yöntemlerle çözüm bulunamayan yağ hücrelerinin vücuttan alınması temeline dayanan yağ aldırma operasyonu, hemen hemen vücudun her bölgesine uygulanabilir.

Vücut konturunun düzeltilmesinde etkili bir rolü olan liposuction çene altı, boyun, kol, meme, gövde, sırt, karın, kalça, basen, diz, alt bacak bölgelerine uygulanabilir. Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen vakumla yağ aldırma operasyonu için yapılan istatistiklerde; kadınların en çok karın, kalça ve basen bölgelerini, erkeklerin boyun altı, karın ve bel bölgelerini tercih ettikleri belirlenmiştir.

liposuction

Liposuction operasyonlarında, vakumlu bir pompaya bağlı özel kanüller kullanılır. Genel anestezi altında olan hastanın liposhaping yapılacak olan bölgesine milimetrik kesiler atılır. Kanama ve travmayı önlemek için tıbbı solüsyon enjekte edilir. Kanüller ile deri altına girilir. İnatçı yağ hücreleri ileri-geri itilerek gevşetilir ve medikal vakum yardımıyla çekilerek vücuttan alınır.

Liposuction ile ne kadar kilo verebilirim?

Vakumla yağ aldırma işlemi, kilo verdirme operasyonu değil bir şekillendirme operasyonudur. Bu nedenle ortalama bir operasyonda 3-4 kilo yağ hücresi alınabilir, bu miktar vücutta 5-6 kiloya denk gelmektedir. Tek bir müdahale ile birden fazla bölgeye uygulanabilir.

Liposuction için uygun aday profili

Fazla kilo problemi olmamasına karşım diyet ve egzersize cevap vermeyen inatçı bölgesel yağlanması bulunan ve cilt elastikiyeti iyi durumda olan kişiler operasyon için uygun aday profilini oluştururlar. Vücut kitle endeksi 25’in üzerinde ancak 32’nin altında olan ve bölgesel yağlanmadan şikayetçi olan 18 yaşından büyük herkese lipoplasti yapılabilir.

Deri altı yağ dokusu vakumla alındıktan sonra cildin yeniden sıkılaşması için cilt elastikiyeti iyi durumda olmalıdır. İlerleyen yaşlarda uygulanan liposuction operasyonları kaybedilen cilt elastikiyeti yüzünden germe işlemi ile kombine edilerek uygulanmalıdır.

Liposuction ne kadar süre sonra etkisini gösterir?

Operasyondan sonraki ilk birkaç hafta operasyon bölgelerinde postoperatif şişmeler meydana gelmektedir. Tamamen normal olan bu şişlikler geçtikten sonra operasyon sonuçları kendilerini belli etmeye başlar. İlk ay içerisinde görülmeye başlayan sonuçlar, operasyondan 3 ay sonra kalıcı olacak olan maksimum düzeye ulaşır. Liposuction sonrası birkaç hafta boyunca kompresyon giysisi giymek en etkili sonucun alınmasında büyük rol oynar.

Liposuction sonrası tekrar yağlanma olur mu?

Yağ hücreleri liposuction işlemi ile kalıcı olarak temizlenir. Operasyon ile uzaklaştırılan yağ hücreleri yeniden geri gelemez ancak hasta fazla miktarda kilo alırsa yeni yağ hücreleri oluşabilir. Bu nedenle vakumla yağ aldırma operasyonunda elde edilen sonuçlarının kalıcılığı hastanın gösterdiği özen ve dikkat ile doğru orantılıdır. İnsan vücudu sürekli olarak yağ üretir. Bu nedenle operasyonun sonucunu korumak için beslenme programına dikkat etmek gerekmektedir. Beslenme programına dikkat edildiği sürece operasyonun sonuçları ömür boyu kalıcı olabilir.

Hamile kalmak liposuction sonuçlarını etkiler mi?

Hamilelik süreci liposuction etkilerini kalıcı şekilde etkilemez. Doğumdan sonra gebelik sürecinde alınan kilolar kaybedildiğinde orijinal liposhaping sonuçlarına geri dönülebilir.

Vakumla yağ aldırma operasyonu, hamilelikten sonra deforme olan karın bölgesini mükemmel kontura kavuşturmak için de uygulanabilmektedir.

Liposuction selülit tedavisinde işe yarar mı?

Vakumla yağ aldırma işlemi vücut şeklini değiştirebilmeyi sağlasa da cilt kalitesi üzerinde büyük bir etkisi yoktur. Bu nedenle sarkma, selülit ya da çatlak problemleri temelinde cilt elastikiyeti ile bağlantılı olduğu için bu tip problemler üzerinde etkili olmaz.

Liposuction tedavi amaçlı uygulanabilir mi?

Lipoplasti kozmetik bir operasyon olsa da, lenf ödem, jinekomasti, lipodistrofi sendromu, lipom ve obezite sonrası aşırı kilo kayıplarında tedavi amacıyla da uygulanabilir.

  • Lenf ödem: Lenf sıvısının aşırı birikerek dokularda ödeme neden olması durumudur. Uzun süreli ya da kronik olarak seyrebilir. Genellikle kollarda ya da bacaklarda meydana gelir. Tedavisinde lipoplastiden yararlanılarak rahatsızlık ve ağrı azaltılabilir.
  • Jinekomasti: Erkeklerde görülür. Meme dokusunda fazla yağ birikmesidir. Tek ya da iki memede gözlenebilir. Lipoplasti ile giderilebilir.
  • Lipodistrofi sendromu: Yağ dokusunun vücudun bir kısmında aşırı birikmesine karşın başka bir kısmında tamamen kaybolmasıdır. Liposuction ile vücut yağ dağılımı sağlanarak daha doğal görünümlü bir vücut konturu sağlanabilir.
  • Lipomlar: İyi huylu yağ tümörleridir. Liposuction ile alınabilirler.
  • Obezite sonrası: Vücut kitle endeksinin en az %40’ını kaybeden morbid obezitesi hastalarında kilo kaybından sonra vücutta meydana gelen anomalilerin giderilmesinde vakumla yağ aldırma operasyonu uygulanabilir.

Liposuction sonrası erken dönem

Liposuction sonrası iyileşme döneminde vücutta bazı reaksiyonlar gelişebilir ve hasta tarafından dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Operasyon sonrası doktorunuz tarafından antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı önerilebilir. Olası enfeksiyonel durumları ve operasyon sonrası ağrıları hafifletmek için reçete edilen ilaçlar, önerildiği dozda ve aralıklarda kullanılmalıdır.

Yağ aldırma işleminden sonra operasyon bölgeleri için elastik destek korsesi ya da bandajlar kullanılması gerekmektedir. Uygulama bölgesinde kanül girebilmesi açılan kesiler dikişlerle kapatılır. Cerrahi dikişler takip randevu ile doktorunuz tarafından alınacaktır. Operasyon bölgesinde işleme bağlı morarma ve uyuşukluk meydana gelebilir. Bu tip postoperatif etkiler 6-8 haftalık iyileşme süresi içerisinde kendiliklerinden iyileşmektedir.

Yaygın yan etkiler

Liposuction operasyonlarından sonra oldukça sık rastlanılan bazı yan etkilerden söz edilebilir. Operasyon bölgesinde şişlik, morarma, uyuşukluk ve ağrı görülmesi bu yan etkilerden biridir. Bu operasyon sonrası yan etkileri iyileşme süreci içerisinde kendiliklerinden gerileyerek iyileşir. Kanül girişini sağlayan kesilerin etrafında tahriş ya da küçük skarlaşmalar oluşması da operasyondan sonra oldukça rastlanan bir durumdur. Bu tip bir durumda doktorunuzla iletişime geçerek tavsiyelerini dikkate almak ve direktiflerini uygulamak gerekmektedir. Operasyon bölgesinde cilt üzerinde dalgalanmayı andıran bir  görüntü oluşabilir. bu yan etki genellikle birkaç ay sonra cildin sıkılaşması ile  geriler ve iyileşir. Ancak bazı durumlarda nadir de olsa ciltte biraz gevşeklik kalabilir. Cildin elastikiyetinin yetersizliğinden kaynaklanan bu yan etkiye genelde ilerleyen yaşlarda operasyon yaptıran kişilerde rastlanır. Bu tip bir yan etkiyi önlemek için lipoplasti germe işlemi ile kombine edilerek uygulanabilir.

Last modified: November 3, 2018

Leave a Reply