Contact
+90 507 604 4530
Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

Online Muayene

İletişim Bilgileri

+90 212 257 3434

+90 507 604 4530

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No:5 Estetikland Plaza Şişli İstanbul

DHI Saç Ekimi Bir Uygulama Tekniğidir

dhi saç ekim yöntemi

DHI saç ekimi, pek çok kişi tarafından bir teknik olarak bilinmesine rağmen aslında FUE saç ekiminin varyasyonlarından biri olan bir saç ekimi uygulama şeklidir. Saç ekimi kapsamında uygulanan diğer teknik ve uygulama şekillerinin aksine; komple saç tıraşı zorunluluğu barındırmaması nedeniyle özellikle saçlarını uzun kullanmayı tercih eden kişilerin ilk tercihi haline gelmiştir.

Çeşitli sebeplerle yaşanan saç kayıpları, saç ekimi tedavisi sayesinde bir sorun olmaktan çıkmıştır. Birçok etken sebebiyle kalıcı olarak yaşanan saç kaybı, ihtiyaca yönelik şekilde belirlenen, kişiye uygun saç ekimi yöntemi ile telafi edilebilir. Bu noktada uygulanan yöntemlerden biri olan DHI saç ekimi, saç ekiminin temel tekniklerinden biri olan FUE saç ekiminin alt grubunda yer almaktadır. Çünkü, saç ekimi operasyonlarının en önemli aşamalarından biri olan donör alandan saç kökü toplama aşaması FUE’de olduğu gibi yapılmaktadır.

DHI saç ekimini diğer yöntemlerden ayıran temel farklar

Saç ekimi işlemine başlamadan önce ilk aşama hastanın saçlarının tıraş edilmesidir. Erkekler arasında genel olarak sorun yaratmayan bu detay, özellikle saç ekimi isteyen kadınlara ve uzun saç kullanmayı seven erkek hastalara sıcak gelmeyebilir. DHI saç ekimi bu gerekliliği ortadan kaldırmıştır. “Direkt saç ekimi”, “kalem yöntemi” veya “doğrudan saç ekimi” olarak da bilinen DHI prosedüründe sadece donör bölgedeki saçları kısaltmak yeterlidir. Bunun nedeni kök toplama aşamasının FUE tekniği ile aynı şekilde gerçekleştirilmesidir. Donör bölge çoğunlukla ense bölgesi olduğu için işlem sonrasında hala uzun olan saçlar ile tıraş edilen donör alanın kamufle edilmesi mümkündür.

DHI saç ekimini diğer yöntemlerde ayıran bir diğer fark; enseden alınan her bir saç kökünün dışarıda bekletilmeden ekim alanına yerleştirilmesidir. Yöntemin “doğrudan saç ekimi” olarak anılmasının nedeni de bu önemli ayrıntıdır.

DHI saç ekimini diğer yöntemlerden ayıran en temel fark ise; ekim aşamasında Choi isimli özel medikal aparatın kullanılmasıdır. Choi uygulanan işlemde birden fazla avantaj sağlar. Bu avantajlardan ilki; kanal açma ve kök yerleştirme işlemlerinin eş zamanlı yapılabilmesini sağlamasıdır. Böylece kökler daha kısa sürede ekilebilir. Saç ekiminin doğal görünmesindeki en büyük etkenlerden biri saç kökünü ekim alanına yerleştirirken doğru açıyı vermek ve yerleştirilen kökleri mümkün olduğunca sık ekebilmektir. Ciddi bir uzmanlık isteyen doğru açı belirleme aşaması, Choi sayesinde çok daha kolaylaştırılmıştır. Ayrıca, kökler diğer uygulamalarla kıyaslandığında çok daha sık ekilebilmektedir.

DHI uygulama şeklinin dezavantajı var mıdır?

Pek çok avantajı bulunan DHI saç ekimi, dezavantaj sayılabilecek sadece iki özelliğe sahiptir. Bunlardan biri; oldukça zahmet, deneyim ve dikkat isteyen bir uygulama olması açısından FUE saç ekimi ile kıyaslandığında toplam işlem süresinin biraz daha uzun olmasıdır. Bir diğer dezavantaj sayılabilecek özellik ise; kök toplama ve ekim işlemlerinin eş zamanlı yapılması gereği yüzünden operasyonun daha kalabalık bir ekiple gerçekleştirilmesi gerekliliği ve operasyonda kullanılan medikal ekipmanın daha maliyetli oluşudur. Bu iki durum göz önünde bulundurulduğunda; DHI saç ekimi fiyatının FUE’ye göre biraz daha yüksek olmasına neden olur.

DHI saç ekimi için uzmanlık şarttır

DHI saç ekimi, uygulama aşamasının gerektirdiği ayrıntılardan dolayı kesinlikle uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde hastanın operasyon sonrasında istenmeyen durumlarla karşılaşma olasılığı oldukça yüksektir. Zaman ve para kaybının yanı sıra uygulanan prosedürün cerrahi bir operasyon olması nedeniyle sağlığı tehdit eden durumlarla karşılaşmamak ve doğal bir sonuç alınması adına; operasyonu gerçekleştiren firmanın güvenilirliği, hijyen  standartları ve operasyonu gerçekleştiren ekibin yetkinliği konusunda oldukça hassas davranılmalıdır.

Gerektiği gibi yapılmayan bir işlem; başta enfeksiyon riski olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına, donör bölgeden kök toplarken çevre saç köklerine zarar verilmesine ve bu alanda da saç kaybı gelişmesine, uzun vadede ekim bölgesinde doğal olmayan bir görüntü oluşmasına, ekilen saçlar ve etrafında bulunan saçlar arasında bulunan bazı görüntü farklılıklarının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki; hatalı saç ekimlerinin düzeltme işlemleri hem daha zor, hem de daha maliyetlidir.

DHI uygulamasından sonra iyileşme süreci

DHI saç ekimi uygulaması, dikiş ve kesi gibi işlemler içermediğinden hem işlem izi kalmaz hem de operasynun neden olduğu doku hasarı minimum düzeyde olduğu için iyileşme süresi oldukça hızlıdır. Saç ekimi esnasında hangi teknik kullanılırsa kullanılsın ekim alanı ve donör bölgeler işlem gördükleri için 1 hafta süresince görülen hafif kızarıklıklar, kabuklanmalar ve ödem oldukça normaldir. 5. gün itibariyle azalan kızarıklıklar ve ödem  7. günden sonra tamamen kaybolur.

Operasyondan sonra genellikle 1 hafta süresince kullanılmak üzere tarafınıza reçete edilen antibiyotik ve varsa diğer ilaçların önerildiği şekilde aksatılmadan kullanılması gereklidir. DHI uygulaması ile gerçekleştirilmiş bir saç ekimi işleminden 4-5 gün sonra iş hayatına ve çok yorucu olmamak kaydıyla günlük rutine geri dönülebilir.

Last modified: April 9, 2019

Leave a Reply